Skanska rozpoczyna remont kolejnego odcinka linii kolejowej Nysa – Opole

Skanska rozpoczyna remont kolejnego odcinka linii kolejowej Nysa – Opole

02 sierpnia 2018 | Źródło: Skanska
PODZIEL SIĘ

Skanska rozpoczęła roboty na odcinku Szydłów – Łambinowice, który nie był planowany do realizacji na ten rok. Oznacza to przyspieszenie prac nawet o 8 miesięcy.

Fot. Skanska

Kontrakt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 287 Nysa – Opole” obejmuje opracowanie projektu i wykonanie robót budowlanych – wymianę nawierzchni kolejowej i roboty towarzyszące. Zadanie jest realizowane przez Skanska na zlecenie PKP PLK w formule „projektuj i buduj”. Jego wartość to 122,5 mln zł netto. Kontrakt jest podzielony na 4 odcinki: Opole Zachodnie – Komprachcice, Komprachcice – Szydłów, Szydłów – Łambinowice oraz Łambinowice – Nysa.

Dzięki inwestycji podróż z Nysy do Opola skróci się do około 50 minut, czyli zajmie prawie o połowę mniej niż dotychczas. Na nowych torowiskach pociągi osobowe pojadą z prędkością do 120 km/h, a towarowe – do 100 km/h.  Komfort podróżnych na trasie Opole – Nysa zapewnią tory bezstykowe.

– Tor bezstykowy powstaje po zespawaniu szyn w ciągły odcinek o długości od 180 metrów do nawet kilku kilometrów – mówi Martin Holy, menadżer projektu, Skanska  – Zrezygnowaliśmy z tradycyjnego łączenia za pomocą łubek skręcanych śrubami. Zamiast tego zastosowaliśmy metody spawalnicze, a zwłaszcza zgrzewanie elektryczne i spawanie termitowe. Dzięki temu jazda po torze bezstykowym jest spokojna i cicha. Warunkiem jest takie spajanie szyn, aby właściwości złączy nie odbiegały od właściwości szyn i były jednolite dla wszystkich styków.  

Na początku lipca Skanska oddała do użytku odcinek Opole Zachodnie – Komprachcice. Na tym odcinku firma położyła około 5 km szyn, 7 tys. nowych podkładów i 5 rozjazdów. Przebudowane zostały dwa perony – w Komprachcicach i Chmielowicach i stalowy obiekt mostowy. Wyremontowanych zostało 7 przepustów i wybudowane 2 nowe. W ramach prac okołotorowych

Do końca lipca trwały z kolei prace na odcinku Komprachcice – Szydłów. Skanska zabudowała 10 km nowych szyn, 6,5 tys. podkładów i 2 nowe rozjazdy. Roboty objęły remont 6 przepustów, zabudowę 4 nowych przepustów, przebudowę betonowego obiektu mostowego, a także wyprofilowanie skarp i rowów na długości 15 km. Na długości 300 m zostało wybudowane tymczasowe ogrodzenie do ochrony żab i węży.