Jak stołeczny ratusz widzi przyszłość SKM?

Jak stołeczny ratusz widzi przyszłość SKM?

07 sierpnia 2018 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

Stworzenie nowych połączeń na trasach Piaseczno – Legionowo oraz Ożarów Mazowiecki – Warszawa Rembertów, a także wzmocnienie obecnych połączeń większymi składami to część planów dotyczących rozwoju Szybkiej Kolei Miejskiej, o których opowiada Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za projekty z zakresu polityki mobilności i transportu.

Fot. Adam Brzozowski

Rozwój systemu kolejowego stolicy uwzględnia istniejące uwarunkowania organizacyjne, w których oferta wojewódzka (realizowana przez Koleje Mazowieckie i WKD) oraz oferta aglomeracyjna (realizowana przez SKM) na zlecenie m.st. Warszawy funkcjonują równolegle, a płaszczyzną integracji obu systemów jest oferta Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD.

– Zakładamy m.in. poprawę oferty na liniach S1 i S2 – poprzez wzmocnienie szczytowych kursów składami o większej pojemności, stworzenie linii Piaseczno – Legionowo / Wieliszew (docelowo Zegrze) przez Warszawę Gdańską (ok. roku 2021), utworzenie połączenia Ożarów Mazowiecki – Warszawa Rembertów przez Warszawę Gdańską (po roku 2025) – mówi Renata Kaznowska.

Nowe trasy SKM będą przebiegały po linii obwodowej, która przechodzi teraz modernizację. Pociągi będą zatrzymywały się na nowych przystankach: Obozowa, Powązki, Szwedzka,  Ulrychów, Jelonki, Wiatraczna i Zegrze.

Szybka Kolej Miejska podpisała w maju z bydgoską Pesą umowę na dostawę w sumie 21 elektrycznych zespołów trakcyjnych serii ELF 2 (w dwóch turach – po 13 i 8 sztuk). 15 z nich będą stanowiły pojazdy pięcioczłonowe, a 6 czteroczłonowe. Renata Kaznowska informuje, że ten tabor posłuży do obsługi najbardziej obciążonych kursów. EZT-y w trakcji ukrotnionej (2 x 5 członów) trafią na linię S2 Lotnisko Chopina – Sulejówek Miłosna (2 x 4 człony) oraz planowaną Piaseczno – Warszawa (2 x 5).

– Zakup pojazdów czteroczłonowych jest związany z koniecznością wzmocnienia linii S2, gdzie barierą jest długość peronu na stacji Lotnisko Chopina (155 m). Najdłuższy skład, jaki tam może wjechać to dwa pojazdy czteroczłonowe – informuje Kaznowska.

Dwa ELF-y 2 zabiorą na pokład w sumie 1340 osób. Obecnie na linii S2 kursują sześcioczłonowowe jednostki serii ELF, do których może wsiąść 975 pasażerów.

Temat rozwoju SKM był jednym z poruszonych przez wiceprezydent Kaznowską podczas rozmowy z „Kurierem Kolejowym”, poświęconej m.in. elektromobilności.

PODZIEL SIĘ