ÖBB kupują 700 wagonów Viaggio

ÖBB kupują 700 wagonów Viaggio

20 sierpnia 2018 | Źródło: Siemens Mobility
PODZIEL SIĘ

Austriackie Koleje Federalne (ÖBB) oraz Siemens Mobility podpisały umowę ramową na w sumie 700 wagonów. Pierwsze zamówienie obejmuje osiem zestawów po dziewięć wagonów do służby dziennej i trzynaście zestawów po siedem wagonów-kuszetek na trasy nocne.

Fot. Siemens

Po podpisaniu umowy ramowej, ÖBB złożyły pierwsze zamówienie na osiem składów po dziewięć wagonów do służby dziennej i trzynaście składów po siedem wagonów-kuszetek na trasy nocne.

Wagony Viaggio będą doczepianie do lokomotyw Eurosprinter z zakładów Siemensa, które obecnie służą w taborze przewoźnika. Odbiory pierwszych składów planuje sie w 2022 r. Wagony pasażerskie zostaną wyprodukowane w fabryce Siemensa w Wiedniu. Umowa ramowa zakłada możliwość przedłużenia kontraktu przez ÖBB po 2023 r.

- Dzięki dodatkowym pociągom Nightjet, budujemy naszą wiodącą pozycję, jeżeli chodzi o nocne przewozy pasażerskie w Europie - powiedział Andreas Matthä, prezes ÖBB-Holding AG.

Kontrakt obejmuje dostawę wszystkich typów wagonów, w tym wagony skrajne, wagony uniwersalne, wagony pierwszej i drugiej klasy, jak również kuszetki i wagony sypialne. Pociągi będą służyły na trasach w Austrii, Niemczech, Włoszech i Szwajcarii. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, jest również opcja na wyposażenie wagonów w usprawnienia pozwalające na służbę na trasach w Chorwacji, Czechach, Węgrzech, Polsce, Słowacji i Słowenii.

Podstawowy wariant wagonu dziennego jest zaprojektowany jako niskopodłogowy z poszerzonymi drzwiami ułatwiającymi szybkie wsiadanie i wysiadanie. Składy dzienne oferują 520 miejsc siedzących, a pociągi nocne 100 miejsc siedzących oraz 160 kuszetek.

Wagony Viaggio oferują zwiększoną wydajność energetyczną, uzyskaną dzięki takim rozwiązaniom jak oświetlenie ledowe, systemy klimatyzacji połączone z pompą cieplną do pracy w trybach ogrzewania i chłodzenia, jak również system wentylacji sterowany przez czujniki stężenia dwutlenku węgla w wagonach.