Jesienią Leo Express zawiesi pociągi z Pragi do Krakowa na 1,5 miesiąca

Jesienią Leo Express zawiesi pociągi z Pragi do Krakowa na 1,5 miesiąca

23 sierpnia 2018 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

Czeski przewoźnik jest usatysfakcjonowany sukcesem weekendowych połączeń na trasie Praga – Kraków – Praga. Niemniej – ze względu na remonty torów na sieci PKP PLK - oferta w tej relacji będzie obowiązywała tylko do 8 października. Pociągi powrócą na trasę w końcu listopada.

Fot. Leo Express

20 sierpnia minął pierwszy miesiąc od uruchomienia przez czeskiego przewoźnika Leo Express połączeń na trasie Praga – Kraków i Kraków – Praga. Przypominamy, że pociągi w tej międzynarodowej relacji kursują w weekendy (od piątku do niedzieli). Podróż rozpoczyna się w Pradze o godzinie 16:10 i trwa 6 godzin i 35 minut. Z Krakowa do Pragi skład Leo Express wyjeżdża następnego dnia o 5:04 i dojeżdża na miejsce o 11:39.

Po czeskiej stronie pociąg obsługuje kilka ważnych węzłów i miast takich jak: Bogumin, Ostrawa, Ołomuniec i Pardubice. W Polsce skład zatrzymuje się na stacjach w Skawinie, Oświęcimiu -Dworach, Mysłowicach, Tychach i Pszczynie. 

Peter Jančovič, dyrektor Leo Express Polska, informuje, że zainteresowanie połączeniem jest większe niż spółka mogła sobie wymarzyć. W tym wypadku zadziałała rynkowa zasada – gdzie jest popyt, jest podaż. – Do tej pory brakowało weekendowego porannego połączenia z Krakowa do Pragi i popołudniowego z Pragi do Krakowa. Duża część pasażerów wybrała nasz pociąg zamiast samochodu. Warto więc dalej wspierać rozwijanie siatki połączeń z pomocą podmiotów prywatnych. Są trasy, gdzie można to zrobić nawet bez jednej złotówki dotacji! – komentuje Jančovič.

Leo Express nie chce przedstawić frekwencji w relacji między Polską i Czechami. Spółka tłumaczy, że funkcjonuje na zasadach komercyjnych, a dokładne dane nie są publikowane nawet przez publicznych przewoźników. Peter Jančovič twierdzi jednak, że bilety na połączenia sobotnio-niedzielne są regularnie wyprzedawane. Najwięcej pasażerów wsiada i wysiada z pociągu w Krakowie i Katowicach.

Podróżnych, którzy przyzwyczaili się do nowej oferty zaskoczy fakt, że pociągi Leo Express zostaną chwilowo zawieszone na jesieni, w związku z modernizacją linii kolejowych w naszym kraju, która znacząco wydłużyłaby czasy przejazdu.

– W związku z kolejnym wydłużeniem czasu jazdy po polskiej stronie, pociągi do Krakowa będą kursować w sezonie letnim do 8 października. W okresie jesiennym będzie przerwa w kursowaniu pociągów do Krakowa. Połączenie wznowimy 30 listopada – zapowiada dyrektor Leo Express Polska.

Jančovič zapewnia jednak, że pociągi będą kursować przed świętami Bożego Narodzenia - do stycznia. – Musimy reagować na stan infrastruktury i oferować taką częstotliwość kursowania pociągów, jaka zapewni wystarczający popyt, pozwalający nam osiągać dobre wyniki i dalej rozwijać siatkę połączeń. Według naszych wyliczeń jest szansa na docelowe skrócenie czasu jazdy aż o godzinę po zakończeniu prac modernizacyjnych – tłumaczy Peter Jančovič.

W dalszych planach spółki jest rozszerzenie połączenie Praga – Kraków na siedem dni tygodnia. Warunkiem jest jednak poprawa stanu kolejowej infrastruktury. Leo Express przygląda się też możliwościom uruchamiania pociągów do innych polskich miast.

PODZIEL SIĘ