Ładunek decyduje, dokąd przyleci samolot

Ładunek decyduje, dokąd przyleci samolot

29 sierpnia 2018 | Autor: Adam Brzozowski
PODZIEL SIĘ

Dzięki inwestycjom sfinansowanym z budżetu państwa, budżetu regionu walońskiego i prowincji, a także dzięki sprawnemu pozyskaniu inwestorów Port Lotniczy Liège jest aktualnie największym portem cargo w Belgii oraz ósmym portem tego typu w Europie. Jego największą zaletą jest lokalizacja – blisko granicy z Niemcami i Holandią.

Fot. Adam Brzozowski

95 proc. lotów obsługiwanych przez ten belgijski port to loty cargo, które odbywają się przez całą dobę. Tylko 5 proc. stanowią loty cywilne, przeważnie samolotów rejsowych, do portów atrakcyjnych turystycznie dla mieszkańców Walonii (m.in. do: Grecji, Tunezji i na Wyspy Kanaryjskie). – Lotnisko jest portem wspierającym – w obsłudze cargo – inne duże porty Europy Zachodniej: Amsterdam, Paryż i Frankfurt. Te lotniska osiągnęły już limit swojego rozwoju, co dało szansę takim obiektom jak nasz – tłumaczy Bert Selis, menedżer ds. cargo i logistyki w Porcie Lotniczym Liège.

Początki portu w Liège sięgają 1997 r., kiedy wojskowy obiekt, będący w dyspozycji wojsk NATO, przeszedł w ręce rządu. Właścicielem terenu lotniska jest dziś samorząd Walencji, a menedżerowie portu zarządzają powierzoną im nieruchomością. Terenami wokół lotniska zarządza z kolei rządowa agencja, która skupuje prywatne grunty, a następnie dzierżawi je inwestorom. Lotnisko nie zajmuje się wyłącznie przeładunkiem towarów, ale świadczy kompleksowe usługi logistyczne.

Ładunek związany z terenem

– Władze regiony wyszły z założenia, że jeśli port będzie zajmował się tylko obsługą samolotów, jego klienci przeniosą się na inne lotniska. Postawiono więc na zaplecze logistyczne, aby ładunek był związany z terenem. To ładunek decyduje, dokąd przyleci samolot – wyjaśnia Bert Selis.

Od 1998 r. lotnisko odnotowuje 8-proc. wzrost obrotów rocznie. W 2018 r. w porcie przeładowano 800 tys. ton ładunków. Tylko 8 proc. ładunków docierających na lotnisko trafia na rynek belgijski. Większość operacji lotniczych stanowi tranzyt do innych krajów – mniej więcej w tych samych proporcjach do: Azji, Ameryki Północnej i Europy.

Logistyką w porcie lotniczym zajmują się firmy zewnętrzne (przeładunek i magazynowanie). Zarząd lotniska dba o wysoki poziom wykonywanych przez nie usług oraz o przyciągnięcie kolejnych inwestorów. A tych nie brakuje. W 1998 r. grupa transportowa TNT wybrała lotnisko w Liège na swój hub centralny na Europę. W 2007 r. zaplecze TNT zostało  rozbudowane. Jego powierzchnia wynosi obecnie 75 tys. m². W 2015 r. rozpoczął się proces przejęcia TNT przez FedEx, przez co baza logistyczna zatrudniająca 1500 osób rozpoczęła obsługę samolotów i ładunków obu potentatów.

Do najważniejszych segmentów towarów przeładowywanych w porcie należą: e-commerce (produkty handlu internetowego – m.in. z Chin), produkty świeże (owoce, ryby itp.), wyroby farmaceutyczne, żywe zwierzęta (m.in. konie arabskie) i duże gabaryty.

Airport hotel dla zwierząt

Dla koni transportowanych m.in. z Europy do Arabii Saudyjskiej lub przylatujących na nasz kontynent na zawody zbudowano „pięciogwiazdkowy hotel”, w którym zwierzęta przechodzą zabiegi pielęgnacyjne przed lub po odbyciu podróży.

– Agencja zarządzająca nieruchomościami wokół lotniska buduje nową infrastrukturę transportowo-logistyczną dla kolejnych inwestorów. W Liège firmy otrzymują gotowe i wyposażone centra logistyczne oraz potrzebne usługi. Aktualnie dla biznesu są przygotowywane tereny w południowej i północnej części lotniska – tzw. Flexport City liczące 27 ha. Naszym hasłem zachęcającym potencjalnych inwestorów jest „Land in Liège” [czyli „Wyląduj w Liege” lub „Ziemia w Liège” - przyp. red.] – opowiada Bert Selis.

O rodzaju działalności, jaki może podjąć inwestor, decyduje dyrekcja portu lotniczego. W zależności od branży przedsiębiorstwo wydzierżawi nieruchomości położone dalej lub bliżej lotniska. Klienci portu mają zapewniony transport dla swoich ładunków: kolejowy, drogowy i śródlądowy.

W ramach serii tekstów o systemach transportowych w belgijskiej prowinicji Liège ukazały się następujące artykuły:

Udana transformacja po walońsku

Tak się robi transport śródlądowy

Intermodal w czystej postaci

Z barek na ciężarówki w tempie 25 TEU na godzinę

PODZIEL SIĘ