PFR kupi od CAF 35 proc. udziałów w Solarisie

PFR kupi od CAF 35 proc. udziałów w Solarisie

05 września 2018 | Źródło: Solaris
PODZIEL SIĘ

Hiszpańska grupa CAF objęła wczoraj 100% udziałów w spółce Solaris Bus & Coach S.A., która wejdzie w skład Grupy CAF. Transakcja ta zapewni Grupie CAFi firmie Solaris pozycję lidera w segmencie innowacyjnych rozwiązań dla transportu publicznegow Europie i umocni pozycję obu marek na rynkach pozaeuropejskich.

Fot. Solaris

Firma CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles) to hiszpański producent, z ponad stuletnią historią, notowany na hiszpańskiej giełdzie. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją, utrzymaniem i dostawą taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych. W obszarze jego aktywności leżą także najnowsze rozwiązania dla transportu miejskiego w tym e-mobilność. Pojazdy transportu publicznego produkowane przez grupę CAF znane są na całym świecie m.in.: w Europie, USA, Ameryce Południowej, Azji (Indie czy Japonia) oraz w krajach Afryki Północnej (więcej na stronach ww.caf.net).

– Inwestycja firmy CAF w Solarisa jest potwierdzeniem realizacji naszej wizji wzrostu i otwiera nowe, strategiczne rynki dla CAF – powiedział Andrés Arizkorreta, prezes i dyrektor generalny CAF. – Razem z Solarisem chcemy być liderem w zakresie rozwiązań miejskiej mobilności wykraczających poza pojazdy szynowe, szczególnie w segmencie elektromobilności. Chcemy nadal wykorzystywać i rozwijać markę Solaris, a także zachować jej polski charakter. Połączenie know-how obu firmw zakresie produkcji, projektowania, technologii i usług, jak również innowacyjność i doświadczenie Solarisa w produkcji autobusów, pozwolą nam lepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów, jednocześnie tworząc wartość dla akcjonariuszy – dodał.

Dodatkowo CAF zawarł wstępne porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR), związane z objęciem pakietu mniejszościowego w firmie Solaris (35%). Transakcja, w myśl porozumienia,zostanie zmaterializowana w ciągu najbliższych tygodni, po przejściu odpowiednich procedurdotyczących regulacji rynkowych. Poprzez udział w transakcji silnego partnera finansowego, jakim jest PFR, CAF utrzymuje polską tożsamość Solarisa i wzmacnia jego pozycję w kontekście ambitnychplanów rozwojowych spółki.

PODZIEL SIĘ