W Siedlcach powstają pierwsze FLIRT-y dla Kolei Mazowieckich

W Siedlcach powstają pierwsze FLIRT-y dla Kolei Mazowieckich

12 września 2018 | Źródło: Koleje Mazowieckie
PODZIEL SIĘ

Delegacje przedstawicieli samorządu województwa mazowieckiego oraz spółki Koleje Mazowieckie odwiedziły zakład Stadler Polska, aby sprawdzić jak przebiega produkcja pojazdów serii FLIRT 3. Aktualnie zaakceptowano nową malaturę i rozpoczęto zamawianie potrzebnych komponentów do wyprodukowania pierwszych EZT-ów.

Fot. Koleje Mazowieckie

W wizycie w zakładzie Stadler Polska w Siedlcach, gdzie powstają składy dla mazowieckiego przewoźnika uczestniczyli członkowie zarządu województwa mazowieckiego: Rafał Rajkowski, Elżbieta Lanc oraz Wiesław Raboszuk. Obecna była też delegacja z Kolei Mazowieckich, w składzie której znaleźli się Robert Stępień, prezes zarządu i Cezary Lewandowski, członek zarządu, dyrektor finansowy. W roli gospodarzy wystąpili Tomasz Prejs, członek zarządu Stadler Polska, dyrektor zarządzający zakładu, Magdalena Dankowska, dyrektor projektu KM oraz Paweł Gręda, dyrektor Stadler Service Polska.

Głównym celem było zapoznanie się z procesem produkcyjnym pojazdów szynowych – pociągów oraz tramwajów, które wyjeżdżają z Siedlec do przewoźników z całej Europy. Uczestnicy spotkania rozmawiali o pojazdach dla Mazowsza, które powstaną w siedleckim zakładzie w ramach podpisanego w styczniu b.r. kontraktu ramowego na dostawę 71 ezt.

- Realizacja zamówienia dla Kolei Mazowieckich przebiega zgodnie z planem. Ostateczny design najnowszego pojazdu FLIRT dla Mazowsza jest gotowy i został zatwierdzony przez naszego klienta - Koleje Mazowieckie. Nasi inżynierowie opracowują szczegółowo kwestie techniczne, trwa także proces zakupu komponentów do budowy pojazdów – poinformował Tomasz Prejs, szef siedleckiego zakładu.

- Cieszymy się, że możemy być naocznymi świadkami procesu produkcji pojazdów. Nie mamy wątpliwości, że tym samym uczestniczymy w wydarzeniu przełomowym dla kolei na Mazowszu, a szczególnie dla pasażerów pociągów Kolei Mazowieckich. Realizacja tego zamówienia to krok milowy w procesie unowocześnienia kolei pasażerskiej - powiedział podczas wizyty prezes Robert Stępień.

W związku z pozyskaniem nowych zamówień z lokalnego rynku Stadler Polska systematycznie zwiększa zatrudnienie. Od stycznia 2018 firma utworzyła w Siedlcach ponad 150 nowych miejsc pracy. Obecnie zatrudnia około 800 pracowników i poszukuje kolejnych 100 osób. Spółka od lat pozostaje jednym z największych pracodawców w Siedlcach. Stadler Polska współpracuje z lokalnymi partnerami – to ponad 2 tysiące polskich firm, które stanowią około 60 procent ogółu naszych dostawców.

Od początku swojej obecności w Polsce spółka Stadler Polska inwestuje w rozwój zakładu. Skumulowana wartość dotychczasowych inwestycji wynosi ponad 120 milionów złotych. W 2017 spółka zakończyła realizację inwestycji o wartości 40 mln zł, w ramach której powiększona została powierzchnia produkcyjna, a także powstał nowoczesny budynek biurowy. Aktualnie planowana jest dalsza rozbudowa zakładu, w ramach której nadbudowane zostanie piętro hali montażu wstępnego elektrycznego (dodatkowa powierzchnia 1800m2). Wartość inwestycji to 5.6 mln zł.

Wizaulizacje ostatecznej malatury pojazdu Kolei Mazowieckich:

PODZIEL SIĘ