Polski tabor na InnoTrans 2018

Polski tabor na InnoTrans 2018

17 września 2018 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

Pesa i Newag przyzwyczaiły publiczność do tego, że co dwa lata pokazują w Berlinie nowe pojazdy, a ich premiery mają spektakularną oprawę artystyczną. Tym razem oferta polskich producentów taboru będzie skromna.

Fot. Newag

W tym roku po raz pierwszy od kilku edycji targów InnoTrans, bydgoska Pesa nie zaprezentuje żadnego pojazdu. Z ofertą spółki będzie można się zapoznać tylko na jej stoisku. Przy okazji targów Pesa podpisze w Berlinie umowę z PKP Cargo na produkcję dwunapędowej lokomotywy.

Newag wystawi na targowej bocznicy dwa nowe produkty. Pierwszym jest EZT Impuls 2 wyprodukowany dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Polska premiera tego pojazdu odbyła się w piątek w Łodzi. Drugim pojazdem firmy z Nowego Sącza będzie lokomotywa Dragon 2. Jest to sześcioosiowy elektrowóz zgodny z Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności (TSI 2014), wyposażony w urządzenia systemu ETCS poziomu 2. Pojazd jest przeznaczony do prowadzenie ciężkich składów towarowych. Jego zakupem jest zainteresowane PKP Cargo.

Podczas targów dwa pojazdy zaprezentuje największy w naszym kraju producent autobusów – Solaris Bus&Coach, kupiony niedawno przez hiszpański CAG. Pierwszym produktem wystawionym w Berlinie jest trolejbus Trollino 12, jeden z pierwszych 30 wyprodukowanych dla miasta Gdynia. Dwunastometrowy pojazd wyposażono w baterie pozwalające na jazdę bez sieci trakcyjnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu Trollino 12 przypomina autobusy elektryczne, w tym pojazd Urbino 12, który również zostanie zaprezentowany na InnoTrasie. Autobus ten jest jednym z serii zamówionej przez miasto Frankfurt. W 2017 r. został uhonorowany tytułem Bus of the year na targach transportowych w Hanowerze.

Ostatnim polskim pojazdem na targach będzie zmodernizowany wagon przedziałowy 111A (klasy 2), dostarczony do Berlina przez H. Cegielski Fabryka – Pojazdów Szynowych. Wagon jest jednym z 60 modernizowanych przez Cegielskiego pojazdów dla PKP Intercity. Jedną z najważniejszych cech wagonu są nowe wózki typu 25AN4 produkcji FPS. Na wagonie jest nowa malatura, zgodna z aktualnymi barwami przewoźnika (z czarnym pasem w linii okien).

PODZIEL SIĘ