Pojazdy techniczne na InnoTrans 2018

Pojazdy techniczne na InnoTrans 2018

20 września 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Na targach InnoTrans 2018 można zobaczyć wiele ciekawych pojazdów technicznych wykorzystywanych przez zarządców infrastruktury kolejowej oraz służby techniczne w wielu krajach świata. Oto, co zwróciło naszą uwagę w Berlinie.

Fot. Łukasz Kuś

Targi InnoTrans to największa wystawa technologii kolejowej na świecie, dlatego nie mogło na nich zabraknąć producentów pojazdów technicznych, w tym maszyn pojazdów dwudrogowych, maszyn diagnostycznych i wielu innych typów urządzeń wykorzystywanych do prac budowlanych i utrzymaniowych na sieciach kolejowych na całym świecie.

Wśród nietypowych pojazdów naszą uwagę zwróciła między innymi frezarka torowa MG11 produkcji austriackiej firmy Linsinger. Pojazd ten wykorzystywany jest w metrze londyńskim i dostosowany jest do małej skrajni, z której słynie londyńska kolejka. 

Na berlińskich targach obecny jest także inny austriacki producent pojazdów specjalnych - Plasser & Theurer, który zaprezentował wagon do diagnostyki torowej oraz podbijarkę Unimat 09-4x4/4S która wykorzystywana jest do modernizacji linii kolejowych w Niemczech i Wielkiej Brytanii. 

Naszą uwagę zwrócił także Wintrak 2.2-50L - wielofunkcyjny pojazd utrzymania sieci wyprodukowany przez niemiecką spółkę Windhoff dla norweskiego zarządcy infrastruktury Bane Nor. Maszyna ta wyróżnia się dzięki okazałym urządzeniom do odśnieżania. 

Koleje szwajcarskie pokazały pojazd specjalny Xem 181 011 wykorzystywany do utrzymania infrastruktury w Tunelu Bazowym św Gotharda. Maszyna wyprodukowana przez GU Harsco Rail Europe może korzystać z trakcji elektrycznej jak i spalinowej. Z kolei niemiecka spółka L&S Luddeneit und Scherf pokazała wielofunkcyjny pojazd inspekcyjny MRV 1-25 przygotowany dla kolei Arabii Saudyjskiej.

Na targach obejrzeć można także pojazdy techniczne dostarczane m.in. przez firmy takie jak Alstom, FE Group, Liebehrr, czy Uromac, która zaprezentowała pojazd ratowniczy dla kolei Arabii Saudyjskiej.

fot. Łukasz Kuś

 

PODZIEL SIĘ