ÖBB i Siemens pokazali pociąg zasilany bateriami

ÖBB i Siemens pokazali pociąg zasilany bateriami

19 września 2018 | Źródło: Siemens
PODZIEL SIĘ

Austriackie Koleje Federalne (ÖBB) oraz Siemens Mobility wspólnie inwestują w przyszłość transportu osobowego i pracują nad kolejowym napędem elektro-hybrydowym. Rezultatem jest pojazd Desiro ML Cityjet eco – prezentowany podczas targów InnoTrans 2018 w Berlinie. 

Fot. Siemens

Cityjet eco to alternatywa na niezelektryfikowane linie kolejowe, dotychczas obsługiwane przez lokomotywy z silnikiem diesla. Silnik elektryczny charakteryzuje się o połowę mniejszą emisją dwutlenku węgla w porównaniu z dieslami. 

- Alternatywne i przyjazne dla środowiska naturalnego napędy takie jak silniki elektryczne, systemy hybrydowe i ogniwa wodorowe odgrywają coraz większą role w naszym portfolio. Model Desiro ML OBB Cityjet eco to doskonałe rozwiązanie: za stosunkowo niewielkie nakłady inwestycyjne nasi klienci otrzymują flotę, która jest o wiele bardziej elastyczna w użyciu, a pasażerowie mogą się cieszyć dodatkowym komfortem w czasie podróży - powiedziała Sabrina Soussan, prezes Siemens Mobility.

Siemens pracuje nad hybrydowymi napędami elektrycznymi, które umożliwiają ładowanie nowo-zainstalowanych akumulatorów poprzez pantograf w czasie jazdy po linii zelektryfikowanej. Zgromadzona energia jest następnie zużywana do zasilania pociągu na odcinkach linii bez dostępu do napowietrznej sieci zasilającej. Gdy tylko pociąg opuści odcinek zelektryfikowany, baterie zaczynają dostarczać prąd pociągowi. 

Pilotażowy projekt zakłada, że w nadchodzących miesiącach Siemens i ÖBB przeprowadzą gruntowne testy napędu, aby następnie wprowadzić prototyp do seryjnej produkcji. Pojazd zostanie po raz pierwszy dopuszczony do służby w drugiej połowie 2019 roku.

Wszystkie rozwiązania Siemens Mobility dla transportu kolejowego można zobaczyć na targach InnoTrans 2018 w hali 4,2 na stoisku 201/202 jak i na ekspozycji zewnętrznej O420. Oprócz Desiro firma prezentuje także m.in. lokomotywy Vectron i Smartron, tramwaj Avenio, metro Inspiro dla Sofii, CityVal dla Rennes oraz pojazd Desiro RRX.