CRRC pokazało pierwszy pociąg z włókna węglowego

CRRC pokazało pierwszy pociąg z włókna węglowego

19 września 2018 | Źródło: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Chińska spółka CRRC pokazała na targach InnoTrans w Berlinie autonomiczny pojazd metra wykonany z włókna węglowego. Nowatorski wagon powstał przy wspołpracy z naukowcami z Drezna.

Fot. Łukasz Kuś

Jedną z ciekawszych nowości, które można zobaczyć na berlińskich targach jest pojazd zaprezentowany przez chińską firmę Cetrovo — CRRC - największego producenta taboru szynowego na świecie. Premiera nowego wagonu odbyła się 18 września.

Cetrovo to wzorzec dla trzeciej genracji pojazdów metra. Tabor ten produkowany będzie w fabryce w Sifang. Będą to pociągi autonomiczne, czyli sterowane bez udziału maszynisty. Nadwozie pojazdu wykonano z włókna węglowego. W przedniej części w miejscu kabiny maszynisty znajduje się panel z wyświetlaczem pokazującym prędkość w różnych jednostkach miar. 

W miejscu okien Cetrovo posiada półprzezroczyste ekrany, które wyświetlają informację pasażerską w czasie, gdy pociąg jest w tunelu, ale widać przez nie stację gdy pociąg wjeżdża lub stoi na peronie. Pod sufitem umieszczono ekrany pokazujące pogodne niebo. Takie rozwiązania poprawiają komfort podróży kolejką podziemną, zwłaszcza osobom z klaustrofobią.

Pojazd jest bardzo przestronny - zwłaszcza w porównaniu z ekstremalnie ciasnym wagonem metra dla Glasgow, który na targach InnoTrans umieszczono obok. Nadwozie wykonane z włókna węglowego utrzymano w ciemnych barwach, co ma podkreślać zastosowaną technologię. 

Cetrovo zostało skonstruowane przez CRRC we współpracy z zespołem kierowanym przez prof. Wernera Hufenbacha z Uniwersytety Technicznego Dresden. Zastosowanie włókna węglowego w konstrukcji nadwozia zmniejsza masę wagonów o 13% co pozwala poprawić efektywność energetyczną pociągu o 15%. Jak zapewnia CRRC, pojazd będzie cichy. Przy prędkości 140 km/h ma generować taki poziom hałasu jak przy 80 km/h.