Zakończyła się 3. edycja konferencji Green Cities

Zakończyła się 3. edycja konferencji Green Cities

19 września 2018 | Autor: Marcin Zieliński
PODZIEL SIĘ

W dniach 13 i 14 września w Szczecinie odbyła się konferencja Green Cities, poświęcona tworzeniu systemowych rozwiązań zmniejszających zanieczyszczenie powietrza. Ważnym elementem debat podczas tej konferencji było określenie co można zrobić aby nam żyło się lepiej. Część dyskusji dotyczyła motoryzacji, samochodów hybrydowych, elektrycznych oraz zasilanych ogniwami wodorowymi.

Fot. Akademia Morska w Szczecinie

Ważnym elementem była prezentacja projektu opisującego dostawy towarów na ostatniej mili za pomocą pojazdów zasilanych siłą ludzkich mięśni, czyli tzw. Cargo bikes. To nie jest nowa idea, albowiem w logistyce miejskiej kurierzy rowerowi sprawdzają się świetnie, chodzi o skalę przesyłek, która byłaby trochę większa niż dzisiaj.

Kolejnym istotnym elementem prezentowany na konferencji było przedstawienie koncepcji korytarzy transportowych. Wykorzystanie tych korytarzy w transporcie towarów ma przyczynić się do optymalizacji zużycia paliwa przez przewoźników. Dodatkowym elementem tej koncepcji jest promocja czystych paliw (biopaliwa, energia elektryczna). Sieć takich korytarzy opasałaby południowe oraz północne wybrzeża Bałtyku. Naturalnym elementem takich korytarzy staje się Szczecin, ze względu na swoje położenie w pobliżu Bałtyku oraz z dostępem do zespołu partów Szczecin Świnoujście.