36WEd 002 - jedyny polski EZT na targach w Berlinie

36WEd 002 - jedyny polski EZT na targach w Berlinie

20 września 2018 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Cztery dni po premierze w Łodzi, pierwszy Impuls 2 - wyprodukowany przez Newag dla ŁKA - miał światową premierę na targach InnoTrans w Berlinie. Odwiedzający targi mogą oglądać polski EZT do piątku.

Fot. Adam Brzozowski

Zaprezentowane ezety o numerach 001 (w Łodzi) i 002 (w Berlinie) są pierwszymi z czternastu pojazdów kupionych przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną w nowosądeckiej fabryce. Cztery pojazdy trafią do Łodzi do końca października, a od grudnia będą z nich korzystać mieszkańcy Łodzi i województwa. Kolejnych 10 składów ma być dostarczonych do połowy przyszłego roku.

36WEd stoi ustawiono na targowej bocznicy między push-pullem Skody, wyprodukowanym dla Deutche Bahn, oraz Talentem Bombardiera w malaturze kolei austriackich ÖBB. Impuls jest chętnie odwiedzany zarówno przez licznych uczestników targów z Polski oraz przez obcokrajowców.

Impuls 2 dla ŁKA ma 160 miejsc siedzących, w tym sześć uchylnych i jeździ z maksymalną prędkością do 160 km/godz. Nowe pojazdy będą wykorzystywane na obecnych trasach ŁKA, a także na nowych, m.in. ze Skierniewic do Łowicza i Kutna, do Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska.

Ezety zostały kupione dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Wartość zamówienia to 266 968 762,35 zł brutto, z czego wysokość dofinansowania otrzymanego przez ŁKA wynosi 164 586 425,39 zł.

 

PODZIEL SIĘ