Bombardier pokazał jak jeździ Talent 3 na baterii

Bombardier pokazał jak jeździ Talent 3 na baterii

20 września 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

"Hybryda elektryczna" czyli pociąg Talent 3 zasilany z sieci trakcyjnej lub za pomocą akumulatora jest testowany w zakładach Bombardiera w Henningsdorf. "Kurier Kolejowy" sprawdził jak sprawuje się nowatorski skład podczas testów torowych.

Fot. Łukasz Kuś

Bombardier Talent 3 elektrohybryda to propozycja kanadyjsko-niemieckiego producenta na obsługę linii niezelektryfikowanych. Pociągi tego typu mogą być zasilane z sieci trakcyjnej oraz pokonywać odcinki do 40 km na baterii. 

W Niemczech ok 40% infrastruktury kolejowej jest niezelektryfikowane, a niemieckie regionu szukają rozwiązania na obsługę tych linii pojazdami bezemisyjnymi jednak bez konieczności ponoszenia dużych nakładów na elektryfikację, która na wielu lokalnych odcinkach nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

W 2016 r. Bombardier otrzymał grant Federalnego Ministerstwa Transportu na rozwój elektrycznego zespołu trakcyjnego z możliwością zasilania bateriami. Producent wykorzystał w prototypowym pojeździe technologię Bombardier Primove.

Elektrohybryda Talent 3 obecnie jest w trakcie homologacji dopuszczającej możliwość pokonania do 40 km na zasilaniu bateryjnym. Jednak rzeczywisty zasięg pojazdu jadącego w takim trybie zależy od prędkości i specyfiki linii kolejowej w tym pokonywanych wzniesień. Prędkość maksymalna pociągu podczas jazdy na baterii wynosi 140 km/h. W przyszłości Bombardier planuje zwiększyć zasięg pojazdu w trybie bateryjnym do 80 km, co umożliwi pokonywanie prawie wszystkich niezelektryfikowanych linii w Niemczech.

Akumulatory zastosowane w pociągu mają żywotność 8 lat, i jak zapewnia producent, nadają się do recyklingu.  Koszt jednej baterii wynosi ok 1,5 mln euro. Całkowity koszt eksploatacji i zakupu pociągu elektrohybrydowego jest wyższy niż pociągu z napędem spalinowym, jednak uważa się że to jest jedna z technologii przyszłości.

W 2019 r. DB rozpocznie testowanie nowego pojazdu Bombardiera na linii Alb — Konstancja w regionie Badenia-Wirtembergia. Fot. Łukasz Kuś

PODZIEL SIĘ