PKP Cargo przetestuje prototypową hybrydę Pesy

PKP Cargo przetestuje prototypową hybrydę Pesy

20 września 2018 | Źródło: PKP Cargo
PODZIEL SIĘ

Narodowy przewoźnik towarowy będzie współpracować z Pesą Bydgoszcz i Instytutem Pojazdów Szynowych „TABOR” w Poznaniu w pracach badawczo-rozwojowych przy budowie dwusystemowej lokomotywy autonomicznej.

Fot.

Umowa w tej sprawie została wczoraj podpisana w Berlinie podczas targów InnoTrans przez prezesa PKP Cargo Czesława Warsewicza, szefa Pesy Krzysztofa Sędzikowskiego i dyrektora IPS „TABOR” Macieja Andrzejewskiego. Przewiduje ona, że PKP Cargo i Pesa opracują założenia techniczne i konfigurację projektowanej lokomotywy, które zostaną zweryfikowane przez naukowców z IPS „TABOR”.

Drugim etapem będą prace projektowe i badawcze, a następnie Pesa przystąpi do budowy dwusystemowej, elektryczno-spalinowej autonomicznej lokomotywy. Pierwszy pojazd będzie testowany przez PKP Cargo, dzięki czemu w warunkach normalnej pracy torowej będzie można sprawdzić funkcjonowanie lokomotywy oraz wprowadzić korekty i udoskonalenia w jej konstrukcji.

– Patrzymy optymistycznie na wspólne prace badawczo-rozwojowe nad nowymi lokomotywami, liczymy, że ich efektem będzie wybudowanie innowacyjnych pojazdów, które zwiększą efektywność naszej pracy – podkreśla Czesław Warsewicz. – Nowe lokomotywy będą wydajniejsze i przyczynią się do zmniejszenia kosztów, co ma istotne znaczenie w sytuacji rosnących cen paliw i energii – dodaje.

Projekt elektryczno-spalinowej autonomicznej lokomotywy, którego podstawą jest platforma lokomotyw z rodziny Gama, otrzymał pozytywną ocenę i rekomendację dofinansowania w ramach programu Innotabor ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Autonomiczna lokomotywa – po zakończeniu wszystkich testów i uzyskaniu wymaganych prawem zezwoleń – ma trafić do eksploatacji za cztery lata.

Pojazd ma osiągnąć poziom automatyzacji GoA3. W praktyce będzie to oznaczało, iż lokomotywa nie będzie wymagała kontrolowania trasy przejazdu przez maszynistę, gdyż bezpieczeństwo zapewni układ autonomicznego sterowania kierowany przez sztuczną inteligencję (AI). Składać się na niego będzie system czujników, kamer, żyroskopów itp. urządzeń. Ale w kabinie będzie obecny maszynista, przede wszystkim po to, aby przejąć sterowanie lokomotywą w razie wystąpienia nietypowych sytuacji.