Co z zamówieniami taborowymi PKP Intercity?

Co z zamówieniami taborowymi PKP Intercity?

24 września 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

PKP Intercity od wielu miesięcy prowadzi postępowania ws. przywrócenia do ruchu składów ED74 oraz zakupu nowych ezt. Wkrótce prewoźnik ogłosi kolejne postępowania na zakup taboru.

Fot. Muri, Wikimedia Commons

PKP Intercity planuje modernizację 14 pojazdów serii ED74, które obecnie nie są eksploatowane. Tabor ten przejść ma naprawy poziomu P5 wraz z modernizacją podwyższającą komfort podróżowania oraz poprawiającą zastosowane rozwiązania techniczne. PKP Intercity zakończyło juz dialog techniczny i dialog konkurencyjny ws. tej inwestycji.

– Obecnie przygotowywane jest uruchomienie finalnego etapu postępowania na wybór wykonawcy – wyjaśnia Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity.

To jednak nie jedyne postępowanie taborowe przewoźnika, które się przedłuża. W sierpniu po raz kolejny wydłużono termin składania ofert w przetargu na dostawę nowych 12 elektrycznych zespołów trakcyjnych

– Postepowanie zostało wydłużone na wniosek wykonawców, którzy poprosili o dodatkowy czas na przygotowywanie ofert – informuje Agnieszka Serbeńska.

PKP Intercity przygotowuje się też do kolejnych przetargów. Obecnie trwają ostatnie formalności przez ponownym uruchomieniem przetargu na instalację systemy ETCS w lokomotywach EU44 (Husarz) produkcji Siemensa. Jak zapewnia rzeczniczka PKP Intercity, jeszcze w 2018 r. ogłoszone będą przetargi m.in. na zakup 10 lekkich lokomotyw manewrowych i modernizację 10 wagonów gastronomicznych.

Szumnie ogłoszona pod koniec ubiegłego roku strategia taborowa PKP Intercity do 2023 r. zakłada wydatki inwestycyjne na kwotę 2,5 mld zł oebjmujace modernizację 700 wagonów i zakup 118 lokomotyw. Na razie podpisano umowę z Newagiem na dostawę 20 lokomotyw Griffin oraz z Pesą na modernizację 123 wgonów.

PODZIEL SIĘ