Grupa Track Tec interesuje się rynkiem USA

Grupa Track Tec interesuje się rynkiem USA

27 września 2018 | Źródło: Track Tec
PODZIEL SIĘ

Producent elementów infrastruktury kolejowej po raz kolejny uczestniczył w roli wystawcy w targach InnoTrans w Berlinie. Track Tec zaprezentował, m.in. innowacyjny Inteligentny Rozjazd Kolejowy, a także uczestniczył w spotkaniach z przedstawicielami kolei z USA.

Fot. Adam Brzozowski

Prezentowanym na zewnętrznej ekspozycji produktem była zwrotnica rozjazdu R500 1:12 zintegrowana z napędem elektrohydraulicznym Alstom SmartDrive (HyDrive). Napęd połączony jest z uniwersalnym interfejsem, który oprócz diagnostyki rozjazdu i napędu umożliwia współpracę, w zasadzie, z dowolnym systemem nastawczym. Interfejs został opracowany wspólnie z firmą MONAT. Rozjazd wyposażony został w ogrzewanie indukcyjne powstałe we współpracy z firmą AREX z Grupy WB Electronics. Zastosowany innowacyjny system ogrzewania indukcyjnego pozwala na szybsze ogrzewanie ruchomych elementów rozjazdów i tylko w miejscach, w których jest to konieczne.

Rozjazd z napędem Alstom SmartDrive jest obecnie w fazie testów eksploatacyjnych na stacji Psary na Centralnej Magistrali Kolejowej. We Włoszech napęd Alstom SmartDrive dopuszczony jest do prędkości powyżej 300 km/h, z jaką kursują pociągi na liniach dużych prędkości.

Wyróżnieniem dla Grupy Track Tec była możliwość zorganizowania spotkania przy okrągłym stole z przedstawicielami amerykańskiego instytutu badawczego - Transportation Technology Center, Inc. (TTCI), American Public Transportation Association (APTA) oraz kolei aglomeracyjnej Metra.

Dr Andrzej Cholewa, członek zarządu i dyrektor techniczny Track Tec S.A. przewodniczył spotkaniu, którego głównym celem była wymiana informacji na temat problemów na rynku amerykańskim, podejścia do badań i homologacji. Spotkanie dotyczyło głównie podkładów kolejowych.

– Rozmowy przy okrągłym stole to kolejny dowód na nieustanną ekspansję technologiczną Track Tec oraz poszukiwanie nowych szans na kolejnych rynkach zagranicznych – twierdzi dr inż. Jarosław Pawluk, prezes Grupy Track Tec.

– Możliwość wykonania testów w Stanach Zjednoczonych oznacza dla nas szansę na poszerzenie doświadczenia, które posiadaliśmy dotychczas na rynku europejskim – mówi dr Andrzej Cholewa.  –Zastosowanie naszymi rozwiązaniami technologicznymi w dłuższej perspektywie wiąże się z korzyściami dla kolei i ich użytkowników. Zastosowanie technologii proponowanej przez Track Tec przyczynia się do poprawy niezawodności i trwałości podkładów kolejowych, co pozwala także na optymalizację wydatków inwestycyjnych – podsumowuje.