Gibela otworzyła największy w Afryce zakład produkcji taboru

Gibela otworzyła największy w Afryce zakład produkcji taboru

26 października 2018 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Spółka joint venture Alstomu, uruchomiła w Republice Południowej Afryki zakład, w którym powstanie 580 sześciowagonowych składów podmiejskich X’Trapolis Mega. Według producenta, fabryka będzie największym tego typu zakładem na kontynencie afrykańskim.

Fot. Alstom, A-Fevrier

Oficjalnej inauguracji zakładu dokonał prezydent RPA, Cyril Ramphosa, w obecności ponad 300 osób. W wydarzeniu uczestniczyli również m.in.: dr Blade Nzimande, Minister Transportu RPA, Sibusiso Sithole, dyrektor generalny agencji kolejowych PRASA, oraz menedżerowie firm Gibela i Alstom.

W zakładzie powstanie nowa flota 580 pojazdów podmiejskich X’Trapolis Mega, składających się z sześciu wagonów. EZT-y te zostaną wyprodukowane w ciągu najbliższych 10 lat dla Passenger Rail Agency of South Africa (PRASA – agencja kolejowych przewozów pasażerskich RPA).

Budowa zakładu o powierzchni 53 tys. mkw. w Dunnottar, na wschód od Johannesburga (obszar metropolitalny Ekurhuleni), trwała 22 miesiące. Fabryka powstała na bazie struktury modułowej, która umożliwia dostosowanie produkcji do potrzeb rynku. W szczytowym okresie będzie ona wytwarzać 62 pociągi rocznie. Pierwszy południowoafrykański skład wyprodukowany w całości lokalnie powinien opuścić fabrykę pod koniec 2018 r.

Zakład dysponuje ośrodkiem szkoleniowym umożliwiającym ciągłe przekazywanie pracownikom i dostawcom Gibeli nowych umiejętności w zakresie kolejnictwa. Uzupełnieniem ośrodka produkcyjnego są kompleks biurowy i tory próbne o długości 1,2 km przeznaczone do badań dynamicznych nowych pociągów. Ponad 700 pracowników lokalnych Gibela będzie gotowych do osiągnięcia maksymalnej zdolności produkcyjnej pod koniec 2020 r.

Didier Pfleger, starszy wiceprezes Alstomu na Bliski Wschód i Afrykę, poinformował, że Gibela zobowiązała się do realizacji co najmniej 65% wartości umowy przy udziale podmiotów lokalnych. Wśród nich jest 71 południowoafrykańskich dostawców materiałów, części i usług. Działalność przedsiębiorstwa zapewnia ponad 4700 miejsc pracy w RPA.

Grupa Alstom funkcjonuje w RPA w ramach Gibela i Alstom Ubunye. Gibela otrzymała zamówienie od PRASA na budowę 600 X’Trapolis Mega w 2013 r. Umowę na produkcję i utrzymanie taboru zawarto na 19 lat. Pierwszych 10 EZT dla RPA zbudowano w zakładzie Alstomu w Brazylii.

PODZIEL SIĘ