Rusza remont toru nr 1 na Moście Gdańskim

Rusza remont toru nr 1 na Moście Gdańskim

08 listopada 2018 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

W 2016 r. wyremontowano konstrukcję Mostu Gdańskiego pod torem nr 2. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały dzisiaj umowę z wykonawcą remontu konstrukcji pod torem nr 1. Konsorcjum Intop Warszawa i Mostotalu Kielca otrzyma 75 mln zł za wykonanie zlecenia.

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na przebudowę konstrukcji pod jednym z dwóch torów kolejowego Mostu Gdańskiego. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Prace na Moście Gdańskim pomiędzy stacją Warszawa Gdańska a przystankiem Warszawa ZOO będą polegały na kompleksowej wymianie dziewięciu przęseł stalowej konstrukcji o długości ponad 508 m. Wzmocnione zostaną fundamenty podpór. Wymienione tory i sieć trakcyjna zapewnią sprawniejsze przejazdy pociągów po warszawskiej linii obwodowej. Po zakończeniu robót obiekt będzie dostosowany do prędkości 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 100 km/h dla pociągów towarowych. Zwiększy się przepustowość linii. Roboty zostały tak zaplanowane, że nie będą miały wpływu na kursowanie pociągów.

- Inwestycja za ponad 75 mln zł obejmuje kompleksową przebudowę przęseł pod jednym torem. Na przylegającej, równoległej konstrukcji, prace wykonano w 2016 r. – powiedział Ireneusz Merchel, Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

W 2016 r. zakończono przebudowę młodszej, wybudowanej w latach 60-tych XX w., konstrukcji Mostu Gdańskiego. Jest przystosowana do obsługi cięższych składów pasażerskich i towarowych. Pociągi pasażerskie mogą przejeżdżać z prędkością 80 km/h, a towarowe 60 km/h.

Zadanie „Wykonanie robót budowlanych oraz opracowanie dokumentacji projektowej wraz z wykonaniem robót dla zabudowy koryta balastowego w torze nr 1 wraz z nawierzchnią kolejową na tłuczniu oraz robotami towarzyszącymi, związanymi z poprawą bezpieczeństwa na kolejowym Moście Gdańskim w Warszawie w ramach projektu pn.: „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej – Prace na moście Gdańskim w Warszawie” jest realizowane ze środków budżetowych PLK.

Wykonawcą jest konsorcjum firm: Intop Warszawa oraz Mostostal Kielce. Wartość umowy to 75 mln zł netto. Inwestycja będzie wykonywana w terminie 9 miesięcy od podpisania.

PODZIEL SIĘ