Pierwszy pociąg kontenerowy przyjechał do Rygi z Xianu

Pierwszy pociąg kontenerowy przyjechał do Rygi z Xianu

30 listopada 2018 | Autor: DA | Źródło: Latvijas Dzelzceļš
PODZIEL SIĘ

Pierwszy pociąg kontenerowy pryjechał na Łotwę ze stolicy chińskiej prowincji Shaanxi – miasta Xian. Ładunek dostarczony do Rygi trafił dalej - drogą morską do portów fińskich i niemieckich.

Fot. Latvijas Dzelzceļš

Jednoczesnie z holenderskiego portu Rotterdam do Rygi dostarczono drogą morską 264 kontenery, które koleją pojadą do Chin.

Pociąg przybył do Rygi w ramach współpracy między Kolejami Łotewskimi (Latvijas Dzelzceļš) a Międzynarodowym Park Handlowym i Logistycznym Xian. Na odcinku Mińsk - Ryga transport zorganizowały LDZ Loģistika i Belintertrans - filie Kolei Łotewskiej i Białoruskiej.

Pierwszą próbę przewozu ładunków z Chin Łotwa podjęła w październiku 2016 roku, kiedy LDZ Loģistika, TransContainer i chińscy partnerzy zorganizowali przewoz kontenerów na trasie Yiwu (prowincja Zhejiang)-Ryga. Pociąg z produktami tekstylnymi, sprzętem sanitarnym i artykułami gospodarstwa domowego przejechał w ciągu 12 dni ponad 11 tys. km.

W maju 2017 roku uruchomiono nową trasę kontenerową między Chinami i Łotwą, łączącą Kaszgar i Urumczi z Rygą przez Kazachstan i Rosję. Usługa została zorganizowana przez LDZ Loģistika, TransContainer i GEFCO Baltic (spółka zależna grupy GEFCO).

W październiku 2017 roku zmieniono punkty końcowe trasy, teraz pociąg kontenerowy odjeżdża jedynie z Urumczi do portu Rygi, kontenery następnie płyną drogą morską do portu Rotterdamie.

W ciągu 10 miesięcy tego roku z Xian do Europy wysłano w sumie 1036 pociągów towarowych.