Wzrost transportu węgla na Kanale Gliwickim o 63 proc.

Wzrost transportu węgla na Kanale Gliwickim o 63 proc.

03 grudnia 2018 | Źródło: OT Logistics
PODZIEL SIĘ

Koniec sezonu żeglugowego 2018 na Kanale Gliwickim i Odrze. Ponad 200 tys. ton węgla popłynęło z Gliwic do wrocławskiej elektrociepłowni.

Fot. OT Logistics

Zakończył się sezon żeglugowy 2018 na kanale Gliwickim i Odrze. Z Gliwickiego Portu w kierunku Wrocławia wypłynęło w sumie 421 barek z węglem energetycznym. Łączna ilość surowca dostarczonego do wrocławskiej elektrociepłowni drogą wodną wyniosła 206 808 ton, o 63% więcej niż w poprzednim sezonie żeglugowym.

Ładunek został dostarczony do Portu w 105 pociągach, a łączna ilość przeładowanych wagonów wyniosła 3 834 sztuk.

Dostarczenie energetycznego paliwa do elektrociepłowni we Wrocławiu to intermodalny łańcuch logistyczny wykorzystujący dwie gałęzie transportu: kolejowy i wodny śródlądowy. Za organizację całej drogi przewozu węgla odpowiada Grupa Kapitałowa OT Logistics, lecz w realizację procesu zaangażowanych jest kilku podwykonawców.

Węgiel pochodzący z gliwickiej kopalni Sośnica jest przewożony do gliwickiego portu transportem kolejowym. Przewoźnikiem na tym odcinku jest PKP Cargo, a spedytorem firma Rentrans International Spedition. Przeładunkiem węgla z wagonów na barki zajmuje się Śląskie Centrum Logistyki, zarządca portu w Gliwicach. Żegluga po kanale gliwickim i Odrze to już domena firmy OT Logistics.

Na podkreślenie zasługują kolejne działania dążące do poprawy warunków nawigacyjnych na  Odrze. 19 listopada 2018 r. w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyło się spotkanie, na którym minister Marek Gróbarczyk zainicjował podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy nowych stopni wodnych. Jak zaznaczył minister, przygotowania do modernizacji Wisły i Odry jest są na zaawansowanym etapie. Nowe stopnie wodne w środkowym biegu Odry w połączeniu z kanałami żeglugowymi Odra-Szprewa oraz Hawela-Odra pozwolą na regularną żeglugę z Gliwic do Szczecina oraz Świnoujścia.