PKP Intercity szkoli z obsługi osób z niepełnosprawnościami

PKP Intercity szkoli z obsługi osób z niepełnosprawnościami

03 grudnia 2018 | Źródło: PKP Intercity
PODZIEL SIĘ

Już ponad 1,5 tysiąca pracowników drużyn konduktorskich PKP Intercity ukończyło szkolenie z obsługi osób z niepełnosprawnościami. Poza udogodnieniami w nowych i modernizowanych pociągach, jest to kluczowe działanie na rzecz poprawy komfortu podróży tej grupy pasażerów. Zajęcia prowadzone są przez Fundację Integracja.

Fot. PKP Intercity
Program szkoleń został przygotowany specjalnie z myślą o pracownikach kolei. Drużyny konduktorskie uczestniczą w warsztatach, które obejmują prezentacje filmów, dyskusje oraz symulacje. Wiedza teoretyczna dotyczy między innymi rodzajów niepełnosprawności, a także stereotypów z nimi związanych oraz trudności napotykanych w trakcie podróży. To także nauka komunikowania się z osobami o szczególnych potrzebach i savoir-vivre. W części praktycznej jednym z elementów jest np. zadanie z wykorzystaniem gogli symulujących wadę wzroku spowodowane przez zaćmę, jaskrę czy retinopatię cukrzycową. Instruktorzy fundacji kładą również nacisk na aspekty techniczne związane z pomocą osobom z niepełnosprawnością.

Drużyny konduktorskie PKP Intercity rozpoczęły szkolenia w październiku. Jest to kontynuacja zeszłorocznego cyklu. Warsztaty prowadzone są przez trenerów Fundacji Integracja w czterech miastach: Gdyni, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Pracownicy będą aktualizować swoją wiedzę w tym obszarze co 4 lata.

Coraz więcej osób z niepełnosprawnością wybiera pociąg

Osoby z niepełnosprawnościami coraz częściej korzystają z usług PKP Intercity. Od stycznia do października br. pociąg wybrało prawie 55 tys. takich pasażerów. To niemal 60% więcej niż w tym samym okresie 2017 roku.

– Staramy się, aby nasze usługi coraz lepiej odpowiadały na oczekiwania pasażerów z niepełnosprawnościami. Poza udogodnieniami dostępnymi w nowych i modernizowanych pociągach, stawiamy na profesjonalny personel, który nie tylko wie, jak należy się zachować, ale przede wszystkim rozumie potrzeby tej grupy podróżnych – podkreśla Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

Wśród udogodnień dostępnych w pociągach PKP Intercity znajdują się m.in. windy ułatwiające wjazd osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim, specjalnie wydzielona dla nich przestrzeń oraz przestronne toalety. Dzięki programowi „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” po 2023 roku wszystkie pociągi będą miały wydzieloną przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach. Dostępnych będzie m.in. 60 wagonów COMBI od PESA Bydgoszcz. To wielofunkcyjne wagony o podwyższonym standardzie z wydzielonymi przedziałami rodzinnymi. Zaplanowano w nich przestrzeń dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku, a także miejsca dla ich opiekunów. Wagony posiadać będą automatyczne drzwi przedziałowe czy choćby bezprogowe podłogi, podróżni z wadami wzroku będą mogli skorzystać z oznaczeń Braille’a, które pojawią się także w toaletach.

PODZIEL SIĘ