Korea Południowa rozpoczęła inspekcję linii Korei Północnej

Korea Południowa rozpoczęła inspekcję linii Korei Północnej

04 grudnia 2018 | Autor: DA
PODZIEL SIĘ

30 listopada rozpoczęto 18-dniowy wspólny przegląd północnokoreańskich linii kolejowych w celu połączenia ich z liniami południowokoreańskimi.

Fot. Kounosu, Wikipedia

Po raz pierwszy od dziesięciolecia, pociąg z Korei Południowej przekroczył granicę Korei Północnej. Przyjechali nim inżynierowie z Korei Południowej aby rozpocząć inspekcję północnej infrastruktury kolejowej przed ponownym połączeniem systemów kolei dwóch państw.

Inspekcyjny pociąg z napisem „Seoul to Sinuiju” ma przejechać około 2600 km, sprawdzając infrastrukturę na linii Gyeongui o długości 400 km prowadzącej z Gaesong do Sinuiji (do 5 grudnia). Następnie sprawdzone będzie 800 km linii Donghae z gór Geumgang do rzeki Tumen (od 8 do 17 grudnia). Na tym odcinku pociąg przejedzie po raz pierwszy od podziału Półwyspu Koreańskiego w 1945 r.

Regularne połączenie kolejowe między dwiema Koreami ma być uruchomione do końca tego roku. Decyzja w tej sprawie zapadła we wrześniu na trzecim szczycie obu państw.

W pociągu inspekcyjnym pracuje 28 południowokoreańskich urzędników, składających się z przedstawicieli odpowiedzialnych za unifikację kolei, ministerstw ds. infrastruktury i transportu, krajowego operatora kolejowego Korail oraz zarządcy infrastruktury - Koreańskiego Urzędu Kolejowego.

PODZIEL SIĘ