Wznowiono ruch na linii Warszawa - Grodzisk po protestach podwykonawców Astaldi

Wznowiono ruch na linii Warszawa - Grodzisk po protestach podwykonawców Astaldi

06 grudnia 2018 | Autor: Łukasz Kuś/PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Podwykonawcy Astaldi, którzy nie otrzymali zapłaty za wykonane prace na linii Warszawa – Lublin oraz na E59 blokowali linię kolejową Warszawa – Skierniewice. Ruch pociągów wznowiono o godz. 14.00. Koleje Mazowieckie informują o dużych utrudnieniach w ruchu pociągów. PKP PLK i przewoźnicy powołali specjalny zespół który reaguje na sytuację.

Fot. PKP PLK

O godzinie 14:00 przywrócony został ruch pociągów pomiędzy Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim, Krakowem i Łodzią. Tory były zablokowane przez podwykonawców Astaldi, którzy domagają się zapłaty za wykonane prace na liniach Warszawa - Lublin i Wrocław - Poznań.

Jak informuje PKP PLK obecnie możliwe jest kursowanie pociągów przez miejscowość Parzniew. Duże zmiany w rozkładzie spowodowane zablokowaniem przejazdu kolejowo-drogowego będą odczuwalne do końca dnia. Na stacjach i przystankach podawane są bieżące informacje, w pociągach informacji udzielają drużyny konduktorskie.

Protestujący blokowali przejazd kolejowy w Parzniewie na linii Pruszków – Grodzisk Mazowiecki. W związku z utrudnieniami bilety Kolei Mazowieckich są honorowane w środkach komunikacji ZTM Warszawa.

– Od godz. 11:10 do odwołania wprowadzono honorowanie biletów KM we wszystkich środkach transportu ZTM Warszawa (komunikacji naziemnej i podziemnej) na obszarze I i II strefy biletowej – podały Koleje Mazowieckie w komunikacie.

W związku z utrudnieniami na trasie Warszawa, Grodzisk Mazowiecki, Kraków, Łódź, Katowice wprowadzono zmiany w organizacji ruchu. Pociągi dalekobieżne kursują trasą zmieniona m.in. przez Radom. Pociągi podmiejskie od Warszawy dojeżdżają do Pruszkowa. Dalej na odcinku do Grodziska Mazowieckiego wprowadzono zastępczą komunikację 

Ponadto od godz. 11:35 na odcinku Warszawa Wschodnia - Skierniewice (w obu kierunkach) wprowadzono honorowanie ważnych biletów na pociągi InterRegio przewoźnika PolRegio w pociągach oraz autobusach awaryjnej komunikacji zastępczej KM. Wprowadzono też nadzwyczajne, wzajemne honorowanie biletów Kolei Mazowieckich –  PKP Intercity, na całej sieci kursowania pociągów Kolei Mazowieckich. Honorowanie dotyczy wyłącznie pociągów kategorii TLK i IC przewoźnika PKP Intercity. Pociągi PKP Intercity zatrzymują się na stacjach wyznaczonych w ich rozkładzie jazdy. Obowiązuje wzajemne honorowanie biletów KM, PKP Intercity i ZTM w autobusach i tramwajach ZTM Warszawa i SKM Warszawa w I i II strefie biletowej. Od godz. 11:15 wprowadzone zostaje honorowanie wszystkich ważnych biletów Kolei Mazowieckich – KM w pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) na całej linii WKD. Obowiązuje honorowanie biletów PolRegio w pociągach Kolei Mazowieckich – KM na odcinku warszawa Wschodnia – Skierniewice – Warszawa Wschodnia.

Podwykonawcy Astaldi domagają się wypłaty pieniędzy za wykonane prace przy modernizacji linii nr 7 oraz E59.  Astaldi zerwało kontrakt na tę inwestycję na początku października, ale podwykonawcy przestali otrzymywać zapłaty od włoskiej spółki już kila miesięcy wcześniej. PKP PLK informowały że rozpoczęły już wypłaty należności wykonawcom na podstawie protokołów odbioru robót, jednak część podwykonawców mimo deklaracji zarządcy infrastruktury nie otrzymało wynagrodzenia – informuje Radio dla Ciebie.

Jak informuje PKP PLK,  powołano specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników. Ze względu na zablokowanie przejazdu kolejowo-drogowego w Parzniewie na trasie Warszawa – Grodzisk Mazowiecki, Kraków, Łódź, na bieżąco wprowadzane są zmiany w kursowaniu pociągów. Zarządca infrastruktury oraz przewoźnicy starają się na bieżąco przekazywać informację o sytuacji – wygłaszane są komunikaty na peronach, w pociągach informacji udzielają drużyny konduktorskie.

Odwołane zostały od godziny 11:00 pociągi Warszawa – Łódź Fabryczna – Warszawa. Niektóre pociągi zostały skierowane na trasy zmienione, np. Bielsko-Biała – Gdynia; Kraków – Warszawa; Gdynia – Gliwice zostały skierowane na trasę przez Czachówek.

Dworce są przygotowane na przyjęcie podróżnych. W przypadku ewentualnych opóźnień sięgających ponad 120 min pasażerom oczekującym na pociągi będą wydawane poczęstunki.

PODZIEL SIĘ