Można już kupić Wspólny Bilet - z ograniczeniami

Można już kupić Wspólny Bilet - z ograniczeniami

10 grudnia 2018 | Źródło: PKP Informatyka, Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

9 grudnia 2018 r. ruszyła usługa Wspólny Bilet. Podróżni mogą kupić jeden bilet na całą podróż, a jego cena zostanie wyliczona w oparciu o jedną, niżsżą taryfę. Na razie jednak oferta nie obejmuje wszystkich przewoźników, ponadto Wspólny Bilet nie uwzględnia promocji przewoźników i ulg.

Fot. Przemysław Szkatuła

W pierwszym etapie wdrożenia Wspólnego Biletu pasażerowie mogą kupić bilety na połączenia obsługiwane przez sześciu przewoźników, z których korzysta około 80 proc. wszystkich pasażerów kolei w Polsce: PKP Intercity, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Przewozy Regionalne, Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie i Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Na początku Wspólny Bilet będzie dostępny w ponad 630 okienkach kasowych. W internetowym systemie sprzedaży Bilkom aktualnie można kupić Wspólny Bilet tylko na podróż pociągami PKP Intercity, PR i PKP SKM Trójmiasto. Według zapewnień PKP S.A. do końca stycznia 2019 r. Wspólny Bilet obejmie także Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie i Arrivę RP.

Podstawą Wspólnego Biletu jest jedna taryfa obowiązująca u wszystkich przewoźników kolejowych, którzy wprowadzili tę ofertę. Taryfa ma charakter degresywny, co oznacza, że sposób naliczenia ceny biletu opiera się na zasadzie: „im dalej jedziesz, tym mniej płacisz za kolejne kilometry pokonywanej trasy”. Dzięki temu Wspólny Bilet to propozycja atrakcyjna dla pasażerów podróżujących na dłuższych trasach oraz wybierających podróże z przesiadkami.

Przykładowa relacja: Świnoujście – Jasło (tam i z powrotem) - Wspólny Bilet dla jednej dorosłej osoby na pociągi PolRegio (Świnoujście - Szczecin Dąbie), PKP IC (TLK w relacji Szczecin Dąbie – Rzeszów Gł.), Polregio (Rzeszów Gł. – Jasło) kosztuje 177 zł. Przy zakupie osobnych bieletów cena będzie wyższa o 51,60 zł.

Wspólny bilet na wielu trasach jest tańszy niż kupowanie osobno biletów poszczególnych przewoźników. Jednak nie dotyczy to wszystkich relacji, gdyż oferta ta nie uwzględnia promocji takich jak bilet taniomiastowy PKP Intercity. Ponadto we wspólnym bilecie nie ma wszystkich ulg, dlatego warto sprawdzić, czy oferta ta jest najtańsza. Może się okazać, że bardziej opłacalna jest podróż z dwoma osobnymi biletami.

– PKP Informatyka z sukcesem wdrożyła kolejny projekt, który poprawia jakość funkcjonowania kolei w Polsce. Po Pakiecie Podróżnika i aplikacji Bilkom.pl oddaliśmy do użytku Wspólny Bilet, co pokazuje, że posiadane przez nas kompetencje pozwalają na standaryzację i ujednolicenie usługi sprzedaży biletów kolejowych w Polsce – mówi Jakub Prusik, p.o. prezesa zarządu PKP Informatyka.

Inicjatorem wdrożenia Wspólnego Biletu było Ministerstwo Infrastruktury, a od strony technicznej za jego przygotowanie odpowiedzialna jest spółka PKP Informatyka (właściciel platformy Bilkom), która zintegrowała i ustandaryzowała proces sprzedaży biletów.

– Chciałbym podziękować zespołowi PKP Informatyka za pracę i zaangażowanie nad Wspólnym Biletem. Doświadczenie naszych informatyków kolejowych potwierdza, że dzięki znajomości specyfiki rynku z sukcesem możemy realizować projekty dla sektora kolejowego w Polsce – dodaje członek zarządu PKP Informatyka Radosław Zawierucha.

PODZIEL SIĘ