Koreańczycy dostarczą tramwaje dla Warszawy?

Koreańczycy dostarczą tramwaje dla Warszawy?

11 grudnia 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Tramwaje Warszawskie podały informację z otwarcia ofert w dużym przetargu na dostawę 213 tramwajów niskopodłogowych. Najtańszą ofertę złożył Hyundai Rotem.

fot. Minseong Kim Wikimedia Commons

W warszawskim przetargu wpłynęło 5 kopert z czego trzy zawierały oferty.  Najtańszą o wartości 1,82 mld zł złożył Hyundai Rotem. Pozostałe oferty Pesy (2,83 mld zł) i Stadlera (2,47) nie zmieściły się w kosztorysie.

Zamówienie obejmuje zakup łącznie 213 tramwajów, w tym 123 w zamówieniu podstawowym oraz 90 w ramach opcji. Ze względu na różne potrzeby przewozowe TW chcą kupić trzy rodzaje tramwajów, o różnej długości, w wersji jednokierunkowej i w wersji dwukierunkowej.

To drugie podejście Warszawy do rekordowego zamówienia na tramwaje. Poprzedni przetarg został unieważniony po tym, jak po długiej batalii przed Krajową Izbą Odwoławczą i sądem Tramwaje Warszawskie zostały zmuszone do odrzucenia wszystkich ofert z wyjątkiem jednej – Pesy, która znacznie przekroczyła kosztorys.

W nowym przetargu ogłoszonym we wrześniu spółka zmieniła kryteria oceny ofert  tak by uniknąć kolejnych długotrwałych postępowań wymagających angażowana rzeczoznawców. Tramwajom zależ na szybkim rozstrzygnięciu przetargu, gdyż na realizację tego ogromnego zamówienia jest coraz mniej czasu.

- Przed nami jest analiza techniczna i finansowa złożonych ofert. Bardzo zależy nam na szybkim rozstrzygnięciu tego postępowania, tak by tramwaje były dostarczone do 2023 r. - komentuje Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich.

PODZIEL SIĘ