Rok 2019 będzie Rokiem Maszynisty

Rok 2019 będzie Rokiem Maszynisty

11 grudnia 2018 | Źródło: ZZMK
PODZIEL SIĘ

W przyszłym roku przypada setny jubileusz założenia Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce. Przedstawicieli rządu oraz pracodawców kolejowych uznali, że to dobra okazja do promocji zawodu maszynisty kolejowego.

Fot. ZZMK

Zawód maszynisty kultywowany jest on od ponad 100 lat. W swoich szeregach związek maszynistów ma przedstawicieli wielopokoleniowych rodzin kultywujących tradycje kolejarskie. Historia tego zawodu jest jednak skomplikowana. Obecnie mamy do czynienia z luką pokoleniową młodzi nie garną się do tego odpowiedzialnego zawodu. Dlatego Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce przy wsparciu resortu infrastruktury, Urzędu Transportu Kolejowego i spółek kolejowych planuje zorganizować szereg akcji promocyjnych w roku 2019 na terenie całego kraju.

Planowane są dni otwarte w zakładach pracy i wizyty kolejarzy w szkołach. Oprócz tego przez cały rok będą organizowane specjalne imprezy integracyjno – zapoznawcze dla rodzin a finalnie 21 października w Warszawie odbędą się uroczyste obchody stulecia założenia Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Inauguracja roku 2019 jako Roku Maszynisty nastąpiła 7 grudnia w Spale podczas spotkania ZZMK z udziałem podsekretarza stanu ds. kolei w Ministerstwie Infrastruktury Andrzeja Bittela, Prezesa UTK Ignacego Góry i prezesów spółek kolejowych.