Akcja CBA ws. polskiego producenta autobusów

Akcja CBA ws. polskiego producenta autobusów

12 grudnia 2018 | Źródło: CBA
PODZIEL SIĘ

Agenci CBA z Białegostoku zatrzymali pod Poznaniem członka zarządu producenta autobusów, a w Warszawie jednego z dyrektorów handlowych tej firmy. Chodzi o sprawę podejrzenia korupcji w przetargu na autobusy dla Rygi. Pod Poznaniem ma swoją siedzibę Solaris.

fot. CBA

Funkcjonariusze łotewskiej służby antykorupcyjnej  KNAB zatrzymali w Rydze 4 osoby: wśród nich  dyrektora  odpowiedzialnego w lokalnej miejskiej spółce komunikacyjnej Rigas Satiksme za przetargi i osoby, które pomogły  w ukryciu 800 000 euro łapówki - informuje CBA. Jak podaje "Głos Wielkopolski" zatrzymano Krzysztofa K. dyrektora handlowego Solarisa i Zbigniewa P. wiceprezesa Solarisa.

Ustalenia CBA wskazują, że pieniądze miały być zapłatą, korzyścią majątkową za załatwienie kontraktu na dostawę blisko 200 autobusów i trolejbusów do Rygi.  Przetargi były organizowane  przez Rigas Satiksme  w latach 2013-2016. 

Jak ustalili białostoccy agenci CBA te 800.000 euro, nim trafiło do Rygi, miało  zostać „przeprane” w transzach pod pozorem płatności za fikcyjne usługi konsultingowe poprzez łańcuszek podstawionych spółek z Łotwy, Cypru, Hong-Kongu i Chin.

Zatrzymani przez białostockich agentów CBA trafią do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie zostaną im przedstawione zarzuty korupcyjne i tzw. prania pieniędzy.

Przeszukano biura zatrzymanych w siedzibie polskiej firmy oraz  miejsca zamieszkania zatrzymanych osób. Do szeregu  przeszukań doszło także na terenie Łotwy.

PODZIEL SIĘ