W pierwszym ED250 uruchomiono WiFi

W pierwszym ED250 uruchomiono WiFi

28 grudnia 2018 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Zakończył się montaż Wi-Fi w pierwszym składzie Pendolino. Zgodnie z zapisami umowy zawartej przez PKP Intercity z Alstomem w sierpniu tego roku, wyposażenie 20 pojazdów w instalację przesyłu danych oraz dostarczanie internetu przez 5 lat, będzie kosztowało przewoźnika 31,7 mln zł.

Fot. Michał Wójcicki

Oprócz instalacji Wi-Fi umowa obejmuje również utrzymanie sprzętu i usługi przez 5 lat oraz przeszkolenie personelu PKP Intercity. Za montaż urządzeń w składach Pendolino są odpowiedzialne zespoły Alstom w Warszawie. Zgodnie z przewidzianym w umowie harmonogramem prac, pierwszy skład EIP z dostępem do bezprzewodowego internetu jest już gotowy do obsługi pasażerów.

– Dalsze prace montażowe w kolejnych składach ED250 będą przebiegały zgodnie z umową w taki sposób, aby pojazdy te mogły realizować planowe połączenia, zgodnie
z rozkładem jazdy – zapewnia Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac, przed wakacjami przyszłego roku, połowa składów Pendolino będzie wyposażona w dostęp do sieci Wi-Fi, do listopada 2019 r. wszystkie pociągi EIP powinny posiadać zainstalowane urządzenia.

Dane użytkowników bezprzewodowego internetu w składach Pendolino będą zabezpieczone w sposób należyty i zgodny z obowiązującą ustawą o ochronie danych osobowych – informują kolejarze. PKP Intercity i firma Alstom, która jednocześnie świadczy usługę, zawarły odpowiednią umowa powierzenia danych.

Sieć Wi-Fi dostępna jest aktualnie w blisko 250 składach i wagonach PKP Intercity. Posiada ją 206 wagonów PKP Intercity oraz 41 elektrycznych zespołów trakcyjnych, czyli 20 składów PesaDART i 20 składów FLIRT. Zgodnie z planami do roku 2023 bezprzewodowy internet będzie stanowił standardowe wyposażenie niemal 80% składów PKP Intercity. Docelowo wszystkie pociągi przewoźnika będą posiadały bezpłatny, bezprzewodowy internet dla pasażerów.

PODZIEL SIĘ