Newag rezygnuje z budowy czteroosiowej hybrydy

Newag rezygnuje z budowy czteroosiowej hybrydy

31 grudnia 2018 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

Producent taboru z Nowego Sącza poinformował, że kończy prace rozwojowe, dofinansowane przez NCBiR kwotą ok. 15 mln zł, nad dwunapędową lokomotywą czteroosiową. Spółki zamierza uruchomić nowy projekt – elektrycznej, wielosystemowej lokomotywy sześcioosiowej, na którą jest większe zapotrzebowanie w Europie.

Fot. Newag

Przypomnijmy: W czerwcu 2017 r. Newag poinformował, że rozpoczyna prace projektowe nad nową czteroosiową lokomotywą z zaawansowanymi spalinowo-elektrycznymi wielosystemowymi układami napędowymi zgodną z TSI 2014. Miał to być pierwszy na świecie tego typu pojazd. W ówczesnej ocenie spółki zapotrzebowanie na tego rodzaju produkt, poza Polską istniało w szczególności w krajach takich jak Republika Czeska, Słowacja i Niemcy. Szacowany całkowity koszt realizacji projektu wynosił 31,2 mln zł. Projekt miał być realizowany w okresie od 1 lipca 2017 r. do 28 lutego 2020 r. Projekt miał być dofinansowany kwotą 12,47 mln zł przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

21 grudnia tego roku Newag poinformował akcjonariuszy o rezygnacji z projektu na rzecz innego przedsięwzięcia rozwojowego. – Zarząd podjął decyzję o zakończeniu projektu prac rozwojowych wraz z jednoczesnym przeznaczeniem zasobów osobowych, organizacyjnych i finansowych zarezerwowanych pierwotnie dla projektu na realizację nowego projektu praw rozwojowych w zakresie stworzenia 6-osiowej lokomotywy elektrycznej, wielosystemowej, przeznaczonej na rynki krajów Europy Środkowej – czytamy w komunikacie.

W ocenie zarządu Newagu istnieje większe prawdopodobieństwo uzyskania zamówień na wielosystemową lokomotywę sześcioosiową niż czteroosiową. Dotychczasowe wydatki na rozwój lokomotywy czteroosiowej były – według spółki – nieznaczne.

W związku ze zmianą projektu spółka wystąpi do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o rozwiązanie umowy na jego dofinansowanie. Producent taboru w przyszłości rozważy ubieganie się o dofinansowanie dla nowego projektu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł PKP Intercity zarobi w tym roku 190 mln zł PKP Intercity zarobi w tym roku 190 mln zł
Następny artykuł PKP Intercity przedstawiło plany taborowe na rok 2019 PKP Intercity przedstawiło plany taborowe na rok 2019