PKP Intercity przedstawiło plany taborowe na rok 2019

PKP Intercity przedstawiło plany taborowe na rok 2019

02 stycznia 2019 | Źródło: PKP Intercity
PODZIEL SIĘ

W 2019 roku przewoźnik przewiduje odbiów elektrowozu wyprodukowanego przez Newag, modernizację ponad 150 wagonów (naprawy poziomu P5) oraz zakup 12 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Spółka zamierza też umożliwić zakup przez internet biletów na pociągi IC Nightjet.

Fot. PKP Intercity

Na ten rok zaplanowane są przez przetargi lub rozstrzygnięcia następujących przetargów PKP Intercity:

  • modernizacja i przebudowa 10 wagonów na wagony gastronomiczne,
  • zakup 12 elektrycznych zespołów trakcyjnych,
  • zakup 10 nowych (lekkich) lokomotyw manewrowych,
  • modernizacja (P5) 14 EZT ED74,
  • modernizacja (P5) 20 lokomotyw EU/EP07 do prędkości 160 km/h,
  • modernizacja (P5) 13 lokomotyw manewrowych SM42 na dwuagregatowe z funkcją zasilania wagonów w energię elektryczną.

Na listopad 2019 roku zaplanowano także zakończenie montażu Wi-Fi we wszystkich składach Pendolino. Pierwszy pojazd wyposażony w Wi-Fi został oddany w grudniu 2018 r. Kolejne będą sukcesywnie wyjeżdżać na tory zgodnie z harmonogramem.

Spółka planuje też działania związane z rozszerzeniem oferty przewozowej. Do internetowej sprzedaży biletów dojdą bilety na kolejne połączenia międzynarodowe, w tym na pociąg IC Nightjet oraz pociągi objęte taryfą NRT. Spółka pracuje nad wdrożeniem rozwiązania umożliwiającego wskazania miejsca do rezerwacji na graficznym schemacie dla wybranych pociągów obsługiwanych składami zespolonymi.

W nowym roku przewoźnik planuje także usprawnienia w zakresie dostępności oferty dla osób z niepełnosprawnościami. Przewidziane jest dostosowanie strony internetowej do standardów WCAG 2.0, poprawa poziomu dostępności aplikacji mobilnej dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku (VoiceOver) i modernizacja formularza do zamawiania asysty.