Prawie 5-krotny wzrost liczby pasażerów KD w ciągu 5 lat

Prawie 5-krotny wzrost liczby pasażerów KD w ciągu 5 lat

02 stycznia 2019 | Źródło: Koleje Dolnośląskie
PODZIEL SIĘ

27 grudnia minęła 11 rocznica powołania spółki Koleje Dolnośląskie. W roku 2018 r. spółka przewiozła ponad 11,6 mln pasażerów czyli o ponad 2,2 mln więcej (25%) niż przed rokiem. To największy wzrost spośród wszystkich przewoźników kolejowych w kraju.

Fot. Koleje Dolnośląskie

– Trwają ostatnie kalkulacje i podliczenia, ale już wiadomo że Koleje Dolnośląskie w roku 2018, po 10 latach od rozpoczęcia przewozów, przewiozły w ciągu roku ponad 11,6 mln pasażerów. To oznacza wzrost o prawie 25% rok do roku, zatem jest to też kolejny z rzędu rok z rekordowym wzrostem liczby pasażerów KD – komentuje Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich.  – W ciągu 3 miesięcy 2018 r. osiągnęliśmy miesięczny wynik ponad 1 mln pasażerów, a w każdym z pozostałych miesięcy ponad 0,9 mln przewiezionych pasażerów miesięcznie. To więcej niż przewieziono w całym 2011 roku – dodaje.  

KD od kilku lat regularnie osiągają ok. 2-milionowy przyrost liczby pasażerów w ciągu roku. W minionych dwunastu miesiącach przewiozły ponad 11 600 000 osób. W roku 2017 spółka przewiozła 9,38 mln pasażerów. Rok 2016 spółka zakończyła z wynikiem 7,3 mln pasażerów na pokładzie, w 2015 było to 5,2 mln, a w 2014 – 3,6 mln. Przed 5 laty, w 2013 roku spółka przewoziła 2,4 mln pasażerów.

Dzięki takim wzrostom KD pozostają najdynamiczniej rozwijającym się przewoźnikiem kolejowym w Polsce. W ciągu 5 lat  (od 2013 roku) wzrost liczby pasażerów KD wyniósł bowiem ponad 480%. Dla porównania w tym samym czasie Koleje Wielkopolskie urosły o ok. 50%, WKD i warszawska SKM wzrosły o kilkanaście procent, a Koleje Śląskie czy Koleje Mazowieckie zanotowały zerowy wzrost lub wręcz spadki liczby pasażerów w porównaniu z rokiem 2013. 

W ostatnich 12 miesiącach KD uruchomiły nowe przewozy tylko na jednej linii (do Kłodzka i Międzylesia), gdzie częściowo zastąpiły pociągi PolRegio. Spółka uruchomiła poza tym nowe sezonowe połączenia do Adrspachu (Skalnego Miasta).

Wraz z nowym rozkładem KD uruchomiły codzienne połączenia do Kamiennej Góry i Lubawki. Plany na rok 2019 zakładają uruchomienie (po zakończeniu prac torowych) połączeń codziennych z Legnicy do Lubina oraz z Wrocławia do Milicza i Krotoszyna.

W przyszłych latach KD obsługiwać będzie także planowane do reaktywacji linie do Jelcza przez Wrocław Wojnów , do Świdnicy przez Sobótkę (i dalej do Jedliny Zdroju) oraz z Dzierżoniowa do Bielawy.

– Wspólna praca organizatora i przewoźnika czyli samorządu wojewódzkiego oraz  pracowników Kolei Dolnośląskich daje efekty i pokazuje że możliwe jest wyrwanie pasażerów zza kierownicy samochodu przy zachowaniu ekonomiczności kolei i dobrego gospodarowania środkami publicznymi – komentuje Piotr Rachwalski.

Koleje Dolnośląskie zainwestowały w ostatnich 4 latach w rozwój prawie 740 mln zł. Spółka zbudowała nowoczesne zaplecze w Legnicy oraz zakupiła  29 nowych pociągów (składających się z 110 wagonów) - z własnych środków oraz zdobywając prawie 420 mln zł ze środków UE (regionalnych i krajowych).

Wkrótce rozstrzygnięty zostanie przetarg na kolejne 11 pojazdów. Równocześnie KD oferuje swe usługi najtaniej w Polsce – koszt dla organizatora jest o  co najmniej  ¼ niższy niż w innych spółkach.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł SIM FACTOR wyprodukuje dla KŚ symulator EZT ELF 2 SIM FACTOR wyprodukuje dla KŚ symulator EZT ELF 2
Następny artykuł Amtrak zamówił 75 lokomotyw Siemensa Amtrak zamówił 75 lokomotyw Siemensa