17,8 miliona pasażerów na warszawskim Okęciu

17,8 miliona pasażerów na warszawskim Okęciu

08 stycznia 2019 | Autor: MAR | Źródło: PPL
PODZIEL SIĘ

Rekordowa liczba podróznych- 17 755 500 - skorzystała w 2018 r. z Lotniska Chopina w Warszawie. Jest to wzrost o 12,7 proc., czyli o 2 mln, w stosunku do roku poprzedniego - podaje operator Okęcia Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze.

Fot. PPL
W grudniu 2018 na lotnisku Chopina odprawiono ponad 1,2 mln osób, czyli o 10 proc więcej niż w grudniu 2017. W zeszłym roku, w ruchu międzynarodowym, uczestniczyło prawie 16 mln (wzrost o 17,2 proc.), a w ruchu krajowym blisko 1,8 mln osób. Wzrósł również ruch czarterowy – rok do roku - o ponad 20 proc., co oznacza ponad 2,2 mln podróżnych w tym segmencie.
- Osiągnięty wynik dobitnie potwierdza, że warszawski port jest liderem w regionie. Cieszy nas również fakt, że coraz więcej pasażerów postrzega nas jako dogodny punkt przesiadkowy – udział pasażerów w ruchu tranzytowym od dłuższego czasu utrzymuje się na poziomie 30 procent, co potwierdza że powinniśmy jeszcze bardziej dostosować lotnisko do potrzeb portu przesiadkowego  – mówi Piotr Rudzki z Lotniska Chopina..
W 2018 r., jako pierwsze w Polsce, lotnisko Chopina otrzymało od prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat uprawniający do wykonywania operacji lądowania w warunkach ograniczonej widzialności dla kategorii III A na Drodze Startowej 3, na kierunku 33. Certyfikat dla ILS III A oznacza, że samoloty mogą lądować przy znacznie słabszych warunkach pogodowych, co wpływa na mniejszą liczbę przekierowań do innych portów i redukuje potencjalne opóźnienia.
Z warszawskiego lotniska, jak podaje PPL, można już podróżować bezpośrednio do Singapuru na pokładach samolotów PLL LOT. Ciekawą propozycję pasażerom korzystającym z warszawskiego portu złożyły też Qatar Airways. Katarskie linie zmieniły w październiku wykorzystywany dotychczas podczas wieczornych połączeń średniej wielkości samolot A320 na  większego i nowocześniejszego Boeinga 787 Dreamliner. Ponadto wzrosła liczba lotów do  Dohy – z 14 do 16 tygodniowo. W poniedziałki i piątki do stolicy Kataru można polecieć trzy razy dziennie skierowanym dodatkowo na tę trasę Airbusem 330.
Nowym przewoźnikiem czarterowym na polskim rynku - oraz na Lotnisku Chopina - został Ryanair Sun, który w lecie bazował w Warszawie dwa  Boeingi 737 i uzyskał pozycję czwartego przewoźnika czarterowego, po Enter Air, Travel Service i Small Planet Airlines. Do stolicy powróciły linie lotnicze easyJet oferując cztery kierunki: Londyn Gatwick,  Bazylea, Berlin i Genewa.
Jak zaznacza PPL równie istotny, jak miniony, będzie dla Lotniska Chopina jubileuszowy rok 2019, kiedy to (dzięki przekazaniu w grudniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej terenu o powierzchni ok. 8,5 tysiąca metrów kwadratowych w dzierżawę PPL) rozpocznie się jego rozbudowa. Obchodzący 85 rocznicę utworzenia warszawski port zaoferuje pasażerom kolejne nowe połączenia, w tym już od 7 stycznia do London City oraz od czerwca do Miami, Bejrutu oraz Warny (wszystkie realizowane przez LOT).
 
PODZIEL SIĘ