Dania zakazuje przewozu naczep koleją

Dania zakazuje przewozu naczep koleją

09 stycznia 2019 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

Duński Urząd Transportu, Budownictwa i Mieszkalnictwa (TBST) wydał tymczasowy zakaz przewożenia koleją naczep stosowanych w przewozach drogowych oraz nałożył obostrzenia dla przewozów towarów na moście Storebæltsbroen. Restrykcje wprowadzono po wypadku, do którego doszło 2 stycznia.

Fot. YouTube

Wydany przez TBST zakaz dotyczy przewozu wszystkich rodzajów naczep. Będzie on obowiązywał do czasu spełnienia przez firmy kolejowe szeregu warunków, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo w transporcie naczep na wagonach-platformach. Komisja badająca przyczyny wypadku z udziałem pociągu towarowego i pasażerskiego, zasygnalizowała konieczność wprowadzenia dodatkowych mocowań naczep do wagonów.

TBST wprowadził również ograniczenia w ruchu pociągów towarowych po moście Storebæltsbroen, położonym nad Wielkim Bełtem, łączącym wyspy Zelandia i Fionia. Ograniczenia dotyczą prędkości składów podczas trudnych warunków atmosferycznych. W przypadku silnego wiatru (15 m/s) pociągi muszą zwalniać do 80 km/h. Jeśli siła wiatru będzie większa niż 15 m/s wówczas ruch towarowy zostanie całkowicie wstrzymany.

Do nieszczęśliwego wypadku na moście doszło 2 stycznia. Z ustaleń powołąnej komisji wynika, że pierwsza naczepa skrzyniowo-plandekowa w składzie towarowym spadła na przeciwny tor, wprost przed nadjeżdżający skład pasażerski. W naczepach transportowano skrzynki z piwem. Wskutek zderzenia pociągu z łądunkiem śmieć poniosło osiem osób, a kilkanaście zostało rannych.

PODZIEL SIĘ