KM znoszą opłaty za kurs na kierownika pociągu

KM znoszą opłaty za kurs na kierownika pociągu

14 stycznia 2019 | Źródło: Koleje Mazowieckie
PODZIEL SIĘ

Realizowane przez Koleje Mazowieckie kursy na stanowisko kierownika pociągu miały dotąd charakter komercyjny. W nowej, 11. edycji szkolenia kandydaci zostaną wyszkoleni bezpłatnie i mają szansę podpisać z KM umowę o pracę.

Fot. Kurier Kolejowy

Od maja 2010 r. w Kolejach Mazowieckich funkcjonuje profesjonalny ośrodek szkoleniowy. Systematycznie prowadzone są w nim szkolenia zawodowe, m.in. na stanowisko kierownika pociągu. Zajęcia prowadzą pracownicy spółki KM, posiadający wiedzę merytoryczną oraz wieloletnie doświadczenie w pracy w spółce kolejowej, jak również – ze względu na dążenie do zapewnienia wysokiego poziomu realizowanych szkoleń – przez osoby niebędące pracownikami spółki – fachowców z różnych dziedzin. Zajęcia odbywają się na zapleczu technicznym KM, w salach szkoleniowych spółki wyposażonych w sprzęt audio-video i zaplecze sanitarne.

Szkolenie na kierownika pociągu pasażerskiego i towarowego składa się ze szkolenia praktycznego, teoretycznego oraz zajęć próbnych, których czas trwania wynosi 688 godzin. Program szkolenia wynika z rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego oraz z prowadzeniem określonych rodzajów pojazdów kolejowych z dnia 30.12.2014 r. (Dz. U. 2015 poz. 46).

Dotąd odbyło się dziewięć edycji szkolenia na kierownika pociągu, w których wzięło udział 201 kandydatów. Aktualnie trwa szkolenie na ww. stanowisko, w którym udział bierze 23 kandydatów. W planowanym na okres luty - czerwiec 2019 szkoleniu może wziąć udział 30 zainteresowanych pracą w KM. Dodatkowo kursanci z chwilą rozpoczęcia kursu zyskują zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Na podstawie zawartej umowy o pracę, już podczas szkolenia, kandydaci uzyskają szereg korzyści przysługujących pracownikom spółki, w tym m.in. stałą premię regulaminową, możliwość korzystania z dofinansowań z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych czy dostęp do pakietu dodatkowej opieki medycznej.

Szczegóły dotyczące szkolenia znajdują się na stronie internetowej przewoźnika.