Komisja Europejska poparła niemiecki system stymulowania przewozów towarowych

Komisja Europejska poparła niemiecki system stymulowania przewozów towarowych

16 stycznia 2019 | Autor: DA
PODZIEL SIĘ

Władze niemieckie zapewnią operatorom kolejowym wsparcie państwa w celu stymulowania transportu towarowego koleją.

Fot. KE

Komisja Europejska zatwierdziła niemiecki program pomocy, który przewiduje kompensatę w wysokości do 45% opłaty za korzystanie z kolei. Komisja stwierdziła, że program ten przyczyniłby się do masowego zaniechania korzystania z transportu drogowego, zanieczyszczającego atmosferę, na rzecz transportu bardziej przyjaznego dla środowiska – kolejowego.
- Transfer towarów z dróg na tory kolejowe jest jednym z wielu środków, które Europa musi podjąć, aby zmniejszyć nasz wpływ na środowisko. Niemiecki program pomocy ma właśnie taki cel - przyczyni się do osiągnięcia unijnych celów środowiskowych i transportowych bez nadmiernego naruszania zasad konkurencji - ocenia Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji w Komisji Europejskiej.
Mechanizm kompensacyjny został opracowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej. System motywacyjny nazywa się TraFoG, co oznacza "wsparcie cenowe dla ruchu towarowego". Przewiduje on obniżenie opłat za dostęp do kolei o ponad 45% (w przypadku przewoźników kolejowych). Od operatorów, którzy otrzymają rekompensatę od rządu niemieckiego oczekuje się, że zaoferują spedytorom niższe ceny za swoje usługi. Budżet wsparcia państwa wyniesie 375 milionów euro w roku kalendarzowym. System kompensacyjny będzie ważny do 30 czerwca 2023 roku.