Punktualność pociągów Deutsche Bahn w 2018 jest gorsza niż rok wcześniej

Punktualność pociągów Deutsche Bahn w 2018 jest gorsza niż rok wcześniej

17 stycznia 2019 | Autor: DA | Źródło: Deutsche Bahn
PODZIEL SIĘ

Punktualność pracy niemieckiego przedsiębiorstwa kolejowego Deutsche Bahn w ubiegłym roku nadal malała, pogarszając się w porównaniu z poziomem z 2017 roku i pozostając w tyle za docelową wartością o ponad 15%. Firma planuje naprawić sytuację w ciągu sześciu miesięcy.

Fot. Deutsche Bahn

Trzy lata temu Deutsche Bahn (DB) ogłosiła plany znacznej poprawy dokładności przestrzegania harmonogramów pociągów międzymiastowych ICE, Intercity i Eurocity. W tym czasie, dla ruchu długodystansowego wartość wynosiła 76%. Operator planował ulepszyć do 81% w 2017 roku i do 90% w 2018 roku.W DB przyjazd pociągu dalekobieżnego jest ustalony "na czas", jeśli jest on opóźniony mniej niż 6 minut. W pierwszej połowie 2017 roku cel osiągnięto na poziomie 81%, ale punktualność znacznie spadła w drugiej połowie i wynosiła średnio 78,5% w ciągu roku. W 2018 roku tylko 74,9% pociągów dalekobieżnych przyjechało na czas.
Niemiecki minister transportu Andreas Scheuer zażądał poprawy sytuacji. Według dyrektora DB Richarda Lutza, pasażerowie będą mogli zauważyć poprawę w pierwszej połowie tego roku. - W perspektywie krótkoterminowej przyczyni się to między innymi do zwiększenia liczby personelu, a także lepszej infrastruktury i zarządzania taborem - powiedział gazecie Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.
Niemiecka sieć kolejowa została zaprojektowana w taki sposób, że wiele głównych tras jest połączonych w kluczowych miastach kraju. Oznacza to, że opóźnienia w jednym z nich mogą wpływać na innych połączeniach. W 2018 roku DB Fernverkehr na długich dystansach musiała stawić czoła poważnym zakłóceniom, w tym z powodu dużego pożaru szybkiej kolei ICE w październiku.
Pomimo strajku ostrzegawczego maszynistów 9 grudnia i wzrostu ruchu pasażerskiego podczas świąt Bożego Narodzenia, w ostatnim miesiącu roku DB poprawiła punktualność ruchu dalekobieżnego w porównaniu z listopadem o 6,5% - do 76,9%. Większość pociągów pasażerskich w Niemczech wykazuje znacznie wyższe wskażniki regularne - punktualność ruchu regionalnego i miejskiego w ubiegłym roku wyniosła 94% (o 0,4% mniej niż w 2017 roku). Ogólnie rzecz biorąc, w ubiegłym roku średnia punktualność pociągów firmy wyniosła 93,5%, czyli o 0,5% mniej niż w 2017 roku.