Prezes PKP: potrzebny holding kolejowy

Prezes PKP: potrzebny holding kolejowy

23 stycznia 2019 | Źródło: PKP SA
PODZIEL SIĘ

Krzysztof Mamiński w czasie Konresu Rozwoju Kolei na PGE Narodowym w Warszawie oceniał, że trend tworzenia kolejowych holdingów państwowych nie jest wyłącznie pomysłem PKP. Do „atomizacji spółek kolejowych” wywodzących się z jednej dużej państwowej spółki dochodziło w latach poprzednich w wyniku konieczności oddzielenia zarządcy linii kolejowych (np. PKP PLK) od spółek wykonujących przewozy (np. PKP Intercity).

Fot. PKP SA
– Zmierzanie do modelu prywatyzacji spółek kolejowych, według modelu angielskiego, nie zakończyło się najlepiej. Unia Europejska stwierdziła, że nie jest to model optymalnym. Dlatego zarządy dużych kolei, poczynając od Deutsche Bahn, zaczęły wracać do koncepcji holdingowej - mówił Krzysztof Mamiński.
Prezes PKP SA uważa, że koncepcja powstania holdingu w Polsce nie zakłada ograniczenia samodzielności instytucjonalnej i prawnej podmiotów wchodzących w jej skład. Dodał, że połączenie spółek w holding korzystnie wpłynie na sytuację pasażera.  – Wydaje się logicznym to, aby była koordynacja dotycząca przedstawienia klientowi najlepszej oferty przewozowej. W tym zakresie zrobiliśmy już bardzo duży krok w postaci Wspólnego Biletu poprzez budowę taryfy degresywnej różnych przewoźników – ocenił Mamiński.
Zdaniem prezesa PKP SA jest wiele obszarów, które są wspólne dla wszystkich spółek z Grupy PKP i które trzeba koordynować. Należy do nich np. „wspólna strategia sektora kolejowego Rzeczpospolitej”. Spółki w ocenie prezesa powinny mieć „wspólną wizję ekonomiczną, nadzór właścicielski, działania prawno-organizacje, informatykę i komunikację”, razem prowadzić działania finansowe i zakupowe oraz marketing.
 
PODZIEL SIĘ