Poznaliśmy laureatów konkursu inNOWacje – #kolej2023!

Poznaliśmy laureatów konkursu inNOWacje – #kolej2023!

24 stycznia 2019 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Podczas I Kongresu Rozwoju Kolei rozstrzygnięty został konkurs inNOWacje – #kolej2023 zorganizowany przez Grupę PKP i Agencję Rozwoju Przemysłu. Autorzy czterech zwycięskich projektów otrzymają nagrody finansowe, a ich produkty zostaną wdrożone i przysłużą się działalności spółek Grupy PKP.

Fot. Adam Brzozowski

Konkurs był skierowany do start-upów.  Jego celem było wyróżnienie nowoczesnych rozwiązań, które znajdą zastosowanie na kolei. Werdykt jury złożonego z przedstawicieli PKP S.A., PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., PKP Intercity S.A., PKP Cargo S.A. oraz ARP, poznaliśmy dziś na Kongresie.

Do konkursu zgłoszono 51 projektów. Do ostatecznej rywalizacji przystąpiło 10 najciekawszych inicjatyw. Zgodnie z regulaminem, cztery spółki kolejowe wybrały czterech zwycięzców.

Zwycięskim projektem dla PKP S.A. okazała się technika kampanii marketingowych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości (VR), zaproponowana przez firmę Space Digital Group. Dzięki jej zastosowaniu pasażerowie będą mogli skanować smartfonem markery, które odeślą użytkownika np. do informacji o ofertach kolejowych lub wskażą drogę do punktu usługowego na dworcu.

O kolejnym zwycięzcy konkursu zdecydowało PKP Cargo S.A. Spółka wyróżniła system MoDPCar, stworzony przez firmę Victio. Oprogramowanie służy wsparciu zarządzania przemieszczaniem taboru z towarami. System pozwala podejmować optymalne dla przewoźnika decyzje.

Dla PKP Intercity najlepszym projektem okazała się aplikacja mobilna zaprojektowana przez firmę Nexocode, wspierająca obsługę osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Dzięki aplikacji przewoźnik pasażerski będzie w stanie szybko i sprawnie obsłużyć pasażerów, którzy potrzebują pomocy podczas korzystania z taboru.

Ostatnim laureatem konkursu  inNOWacje – #kolej2023 została Politechnika Warszawska, której pracownicy zaoferowali PLK technologię betonu fotokatalitycznego, który redukuje zanieczyszczenie powietrza. Dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów np. na liniach kolejowych lub peronach, można ograniczać ilość zanieczyszczeń w powietrzu o 30 proc.

Konkurs inNOWacje – #kolej2023 odbył się w formule ARP Innovation Pitch, czyli cyklicznych spotkań, których celem jest stworzenie warunków do współpracy dużych spółek z sektorem MŚP.

PODZIEL SIĘ