Chiny stworzą wolny port dla rozwoju handlu z Rosją, KRLD i Japonią

Chiny stworzą wolny port dla rozwoju handlu z Rosją, KRLD i Japonią

24 stycznia 2019 | Autor: DA | Źródło: TASS
PODZIEL SIĘ

Władze prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach planują stworzyć port wolnego handlu, aby zwiększyć wymianę z wieloma krajami w regionie, w szczególności z Rosją, Koreą Północną i Japonią - informuje agencja TASS.

Fot. mtelegraph

Projekt zostanie wdrożony w nadmorskim mieście Dalian, a oprócz handlu ma na celu modernizację lokalnej bazy przemysłowej poprzez aktywne kontakty międzynarodowe i wymianę innowacjami.- Napięcia polityczne w Azji Północno-Wschodniej ostatnio słabną, a wiele krajów, na przykład Republika Korei i Japonia, są coraz bardziej skłonne do tworzenia wielostronnych stref wolnocłowych w regionie - mówi Tsun Yi, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego i Finansowego w Tianjin. Podkreślił, że Chiny powinny aktywnie wspierać takie inicjatywy i występować z własnymi projektami o podobnym charakterze.
Zdaniem profesora, stworzenie wolnych portów w różnych częściach Chin pozwoli przezwyciężyć ryzyko spadku dynamiki wzrostu gospodarczego i wzmocnić więzi z innymi krajami w obszarze gospodarki narodowej.  - Północny wschód powinien odgrywać ważniejszą rolę w zapewnianiu kontaktów międzyregionalnych, których ujawnienie potencjalu jest utrudnione przez słabości systemowe, niedostatecznie ugruntowaną atmosferę biznesową  - dodał Tsun Yi.
Według statystyk Centralnej Administracji Celnej Chin, w 2018 roku obroty między Chinami i Rosją wzrosły o 27,1% do ponad 107 mld USD, a eksport z Chin do Federacji Rosyjskiej wzrósł o 12% w ciągu 12 miesięcy i przekroczył 47,97 mld USD. Import usług i towarów z Rosji do ChRL wzrósł o 42,7% do 59,08 mld USD.

PODZIEL SIĘ