Pierwszy elektryczny przewóz wahadłowy

Pierwszy elektryczny przewóz wahadłowy

28 stycznia 2019 | Autor: RD | Źródło: ABB
PODZIEL SIĘ

Jak co roku liderzy i intelektualiści wybrali się w podróż w góry, do szwajcarskiego miasta Davos, na spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego (22-25 stycznia). Jednak w tym roku delegaci mogli osobiście odczuć korzyści płynące z elektrycznego transportu, dzięki ekologicznej usłudze przewozu wahadłowego z lotniska w Zurychu do Davos. Podróż bez emisji spalin malowniczą trasą przez Alpy zajmuje prawie dwie godziny.

Fot. ABB

Pięćdziesiąt samochodów Audi e-tron — pierwszego w pełni elektrycznego modelu tego niemieckiego producenta — może korzystać po drodze z 16 stacji szybkiego ładowania prądem stałym i 15 stacji do ładowania dużej mocy (HP), które w ciągu 8 minut mogą doładować samochód pozwalając na przejechanie 200 km. Stacje dostarczyła firma ABB, która z zainstalowaną bazą około 8500 ładowarek jest globalnym liderem infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, a ich operatorem jest spółka IONITY. Urządzenia zlokalizowane są w Davos, Kemptthal oraz w miejscu obsługi podróżnych Heidiland na autostradzie. Wahadłowy e-transport dostępny jest również w samym Davos - osiem stacji szybkiego ładowania ABB zainstalowano w mieście na początku ubiegłorocznego Światowego Forum Ekonomicznego.
Zgodnie z jednym z pięciu założeń roboczych tegorocznego spotkania WEF globalny rozwój musi opierać się na integracji i zasadach zrównoważonego rozwoju. Elektromobilność spełnia oba te wymagania. Inicjatywa wahadłowego e-transportu wpisuje się w główny temat tegorocznego spotkania — koncepcji Globalizacji 4.0, będącej nową odsłoną współpracy i handlu na świecie, skupiającej się w większym stopniu na „dzieleniu się i opiece”, a nie wyłącznie na produkcji i konsumpcji. Elektryczny transport wahadłowy pokazuje, jaki wpływ może mieć elektromobilność na systemy transportu przyszłości oraz co można zrobić, aby miasta stały się czystsze i bardziej inteligentne.
Uczestnicy Forum mogli dojechać do Davos również należącymi do Kolei Retyckich (RhB) pociągami Allegra. Piętnaście pociągów wchodzących w skład tej floty wykorzystuje systemy trakcyjne ABB, dzięki którym składy niezależnie od warunków atmosferycznych mogą wjeżdżać na przełęcz Bernina, którą przebiega najwyższej położona linia kolejowa w Alpach (2253 m n.p.m.). Pociągi RhB muszą przez cały rok pokonywać trasę pełną wąskich zakrętów i odcinków zaliczanych do najbardziej stromych w Europie.
Jednym z tych pociągów do Davos przyjechał nowy bolid ABB Formuły E, Gen2, który wykorzystuje baterię o 90 proc. większej pojemności niż bolid poprzedniej generacji (a zaledwie 20 proc. cięższą). Publiczna prezentacja bolidu na stacji kolejowej Davos Platz, w towarzystwie innowacyjnej Allegry, to jeden z symbolicznych obrazków 49. Światowego Forum Ekonomicznego.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest technologicznym liderem w sieciach energetycznych, produktach elektryfikacji, automatyce przemysłowej, robotyce i systemach napędowych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 130-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji w oparciu o dwie fundamentalne korzyści: dostarczanie energii elektrycznej z dowolnego źródła do dowolnego punktu poboru oraz automatyzacja przemysłu od etapu pozyskania zasobów naturalnych po gotowe wyroby. Jako sponsor tytularny Formuły E, w której startują wyłącznie sportowe samochody elektryczne, ABB przesuwa granice elektromobilności, wpływając na zrównoważoną przyszłość. Grupa ABB zatrudnia około 147 tys.pracowników w ponad 100 krajach świata. 

PODZIEL SIĘ