Gdańsk Główny: czas na przebudowę przejścia

Gdańsk Główny: czas na przebudowę przejścia

31 stycznia 2019 | Autor: RD | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Rozpoczyna się przebudowa kolejnego segmentu przejścia podziemnego na stacji Gdańsk Główny. Pasażerowie korzystają już z wygodnego dalekobieżnego peronu nr 2. Za 62 mln zł stacja Gdańsk Główny dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. staje się wygodniejsza i lepiej dostosowana do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Fot. PKP PLK

Bez względu na warunki atmosferyczne, kontynuowana jest przebudowa stacji Gdańsk Główny. Podróżni korzystają już z nowego, wyższego  peronu dalekobieżnego nr 2. W przebudowie jest peron nr 1. Wykonawca rozpoczął budowę fundamentów nowej konstrukcji. Dach wiaty już jest w renowacji.

Wykonawca przystępuje do kolejnego etapu prac. Przebudowa obejmie fragment przejścia podziemnego (miasto – perony) bezpośrednio pod peronem nr 1. Wymieniona zostanie płyta stropowa oraz części ścian. Pozwoli to na bezpieczne korzystanie z tunelu przez wiele lat.

Zasadnicze prace w tunelu zakończą się w kwietniu. Od 4 lutego zostanie zamknięta część przejścia podziemnego, które łączy perony z wyjściem na miasto i przed dworzec. Dostęp na stację zapewniony będzie tunelem od strony ul. Podwale Grodzkie. Od strony ul. 3 Maja dojście odbywać się będzie wiaduktem na ul. Błędnik oraz wiaduktem na ul. Hucisko. O zmianach informują rozwieszone na stacji oraz w tunelu plakaty i banery. Dodatkowo dla podróżnych przewidziano 2 tys. ulotek z informacją o organizacji ruchu w rejonie stacji.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. poprawi estetykę i funkcjonalność tunelu. Przejście, podobnie jak perony, będzie przystosowane do obsługi wszystkich osób podróżujących koleją. Istotnym ułatwieniem na peronach i w dojściu będą cztery windy i cztery pary schodów ruchomych. Ułatwieniem będzie odpowiednie oznakowanie i ścieżki naprowadzające ze specjalną wypukłą fakturą.

Na stacji zmienia się także peron nr 1, który podobnie jak już przebudowany peron nr 2, będzie wyższy, z antypoślizgową nawierzchnią i lepiej oświetlony. Zamontowane zostaną nowe ławki, tablice informacyjne i zegary. Czytelne oznakowanie ułatwi orientację na stacji.

Inwestycja na stacji Gdańsk Główny realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 5.1-19.2 „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap II Gdańsk Główny.” Wartość inwestycji wynosi 62 mln zł. Prace zaplanowano do stycznia 2020 r.

PODZIEL SIĘ