Analizy Porównanie wskaźników C/WK dla Trakcji i Torpolu. Czy Torpol jest droższy od Trakcji?

Porównanie wskaźników C/WK dla Trakcji i Torpolu. Czy Torpol jest droższy od Trakcji?

01 lutego 2019 | Autor: Marcin Zieliński
PODZIEL SIĘ

 

Fot. Pixabay

 

  • Obydwie spółki mają bardzo podobny model biznesowy, a ich akcje są notowane na GPW.
  • Wartość wskaźnika C/Wk (cena/wartość księgowa) dla Torpolu to 0,57 a dla Trakcji 0,27 więc teoretycznie Trakcja jest wskaźnikowo niżej wyceniona, ale to dla Trakcji można odczytać wartość wskaźnika C/Z (cena zysk) na poziomie 20,94, co oznacza że spółka wykazała zyski, dla Torpolu tego wskaźnika nie odnalazłem. Dane sprawdziłem w portalu stooq.com w dniu 31/01/2019
  • Wyniki finansowe obydwu firm zostaną opublikowane odpowiednio 15.03 dla Torpolu i 10.04 dla Trakcji, różnica w czasie publikacji sprawozdań działa na korzyść Torpolu
  • W Trakcji w drugiej połowie 2018 doszło do istotnych zmian – od września 2018 fotel Prezesa zajmuje doświadczony menedżer Pan Marcin Lewandowski, spółka w grudniu sprzedała także nieruchomość we Wrocławiu za 53 miliony złotych
  • 15 stycznia pojawiła się informacja, że PKP PLN unieważniła przetarg na przebudowę układów torowych na odcinku Choszczno Starogard, linii E59, o wartości 443,9 milionów złotych, w którym najkorzystniejszą ofertę złożył Torpol.

Co to może oznaczać?

Teoretycznie nic. Jest bardzo wiele determinantów wyceny. Swoją drogą jestem ciekaw dlaczego rynek giełdowy wycenia Trakcję na poziomie połowy wyceny Torpolu. Wytłumaczeniem może być standing finansowy obydwu spółek, ale przecież Trakcja ma zyski a Torpol nie. Porównanie kapitalizacji też jest na korzyść warszawskiej spółki, której kapitalizacja na GPW wynosi 195 milionów zł, przy wartości księgowej 741 milionów zł. Firma z Poznania ma kapitalizacje na poziomie 106 milionów złotych przy wartości księgowej 185.

No i tutaj dochodzimy do fundamentów. Czyli portfela obecnych i oczekiwanych kontraktów, ale tego redakcja portalu Kurierkolejowy.eu nie jest w stanie zweryfikować. Zdaniem części inwestorów marże na kontraktach budowlanych mogą być ujemne, chociażby ze względu na wzrost kosztów pracy.

Różnica w wycenie może wynikać z oczekiwań potencjalnych inwestorów, a także stąd, że średnie spółki zostały bardzo mocno przecenione w ostatnim czasie na GPW. Będziemy obserwować obydwie spółki, a także inne podmioty związane z budownictwem infrastrukturalnym i logistyką, których akcje są notowane na GPW. Może zagadka tak dużej rozbieżności wycen w oparciu o wskaźnik C/WK zostanie wkrótce rozwiązana.

 

Marcin Zieliński

O autorze:
Ekonomista, specjalizujący się w rynkach finansowych. Absolwent wydziału Finansów i Bankowości Szkoły Głównej Handlowej. Przez 15 lat związany z sektorem bankowym. Od 2009 prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie wsparcia firm w obszarach inwestycji i zarządzania. Współpracownik Kuriera Kolejowego od 2015.

PODZIEL SIĘ