Wyższa prędkość pociągów i lepsza przepustowość linii towarowej nr 171

Wyższa prędkość pociągów i lepsza przepustowość linii towarowej nr 171

04 lutego 2019 | Autor: POM | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują rewitalizację linii towarowej nr 171. Dzięki przebudowie stacji Sosnowiec Dańdówka, zwiększy się prędkość pociągów i przepustowość linii. Wymienione będą urządzenia sterowania ruchem i dwie nastawnie. Towary z województwa śląskiego pojadą koleją do portów i wgłąb kraju. Szacowana wartość inwestycji ze środków budżetowych to ponad 60 mln złotych.

Fot.PKP PLK

Rewitalizacja linii 171 usprawni wywóz towarów z Górnego Śląska w głąb kraju i do portów. Pociągi pojadą szybciej - prędkość wzrośnie do 100 km/h. Zwiększy się przepustowość linii, czyli będzie mogło jeździć więcej składów. Rewitalizacja wpłynie też znacząco na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

Na stacji Sosnowiec Dańdówka zostaną wymienione tory, sieć trakcyjna oraz przebudowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Będzie 17 nowych rozjazdów, wyposażonych w system elektrycznego ogrzewania. Pozwoli to na płynną jazdę pociągów w trudnych warunkach zimowych. Projekt przewiduje też przebudowę nastawni w Dąbrowie Górniczej Wschodniej i na posterunku odgałęźnym Kozioł (między Dąbrową Górniczą Wschodnią a Towarową) wraz z urządzeniami sterowania ruchem.

Inwestycja, w systemie „projektuj i buduj”, jest częścią projektu pn. „Prace na południowo-wschodniej obwodnicy GOP wraz z przyległymi odcinkami”. Szacunkowa wartość to ponad 60 mln zł ze środków budżetowych. Inwestycja zaplanowana jest na lata 2019 – 2021.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. sukcesywnie odnawiają odcinki linii kolejowej nr 171. Zakończyły się już prace warte 32 mln zł przy przebudowie urządzeń sterowania r i budowie nowej oraz modernizacji działającej nastawni na terenie Dąbrowy Górniczej Towarowej. W 2017 r. za ponad 21 mln zł zakończono przebudowę torów Dąbrowa Górnicza Towarowa – Dąbrowa Górnicza Wschodnia i Dąbrowa Górnicza Towarowa – Kozioł. W 2018 roku za ponad 52 mln zł rewitalizowano odcinek Kozioł – Dąbrowa Górnicza Wschodnia – Dorota – Juliusz.

PODZIEL SIĘ