PLK przesuwa termin wprowadzenia stawek jednostkowych za korzystanie z peronów

PLK przesuwa termin wprowadzenia stawek jednostkowych za korzystanie z peronów

05 lutego 2019 | Autor: POM | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uwzględniają opinie przewoźników kolejowych oraz jednostek samorządu terytorialnego, które wpłynęły do spółki po opublikowaniu informacji o wprowadzeniu od lutego br. stawek jednostkowych za korzystanie z peronów.

Fot. PKP PLK

PLK 5 lutego zdecydowały o przesunięciu  terminu wejścia w życie stawek jednostkowych za korzystanie z peronów na 15 grudnia 2019 r. tj. od wejścia w życie rozkładu jazdy pociągów 2019/2020. Wysokość stawek będzie ponownie analizowana. Spółka szczególnie bierze pod uwagę informacje, iż samorządy nie założyły opłat w budżetach na 2019 r. Skutkiem wdrożenia opłat, według otrzymanych opinii, byłoby ograniczenie przewozów pasażerskich o charakterze publicznym w poszczególnych województwach, gdyż w budżetach na 2019 rok nie zakładano wprowadzenia dodatkowych opłat za dostęp do peronów w ramach udostępniania obiektów infrastruktury usługowej.
Decyzja o zmianie terminu wynika również z toczącego się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej postępowania, które ma rozstrzygnąć, czy perony powinny być kwalifikowane jako infrastruktura kolejowa udostępniana w ramach minimalnego dostępu, czy jako element stacji pasażerskiej, będącej obiektem infrastruktury usługowej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł UTK chce otwartego standardu wirtualnych tras kolejowych UTK chce otwartego standardu wirtualnych tras kolejowych
Następny artykuł Dwa lata Rzecznika Praw Pasażera Kolei Dwa lata Rzecznika Praw Pasażera Kolei