Pierwszy rok z #ŻółtąNaklejkąPLK

Pierwszy rok z #ŻółtąNaklejkąPLK

06 lutego 2019 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

417 reakcji na numer alarmowy 112, 24 przypadki wstrzymania ruchu pociągów dzięki czemu uniknięto wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. W zeszłym roku kolejarze z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oznakowali 14 tysięcy przejazdów. Nowe rozwiązanie umożliwia podjęcie szybkich i skutecznych działań w przypadku zagrożenia życia lub awarii.

Fot. PKP PLK

Minął pierwszy rok funkcjonowania systemu #ŻółtychNaklejekPLK na przejazdach kolejowo-drogowych. Dodatkowe oznakowanie zostało umieszczone na 14 tysiącach skrzyżowań dróg z torami. Informacje umieszczone są na słupku rogatki lub wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Żółte naklejki mają trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery „awaryjne”. (więcej informacji http://www.bezpieczny-przejazd.pl/)

Od czerwca 2018 roku z alarmowego połączenia na numer 112 i wykorzystania danych umieszczonych na żółtej naklejce skorzystano 417 razy. W 24 przypadkach kolejarze wstrzymali ruch pociągów. W 30 wprowadzono ograniczenie prędkości pociągów.

W Wodzisławiu Śląskim kierowca miejskiego autobusu, w trakcie manewru w obszarze przejazdu kolejowo-drogowego, utknął na torach. Dzięki szybkiej reakcji i podaniu numeru z żółtej naklejki dyżurny ruchu zatrzyma w bezpiecznej odległości pociąg relacji Katowice – Bohumin.

W miejscowości Krasnystaw z drogi krajowej nr 17, biegnącej wzdłuż linii kolejowej, cysterna z 30 tonami  gazu przewróciła się i znalazła w obrębie toru. Zgłoszenie na nr 112 pozwoliło wstrzymać ruch, dzięki czemu uniknięto najazdu pociągu na ładunek z gazem.

O dodatkowym oznakowaniu przypomina 300 banerów, kilka tysięcy plakatów oraz ulotki rozdawane podczas akcji przy przejazdach kolejowo-drogowych. Informacje o #ŻółtychNaklejkachPLK są dostępne także w Internecie, na stronie kampanii Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko! oraz w serwisie YouTube gdzie spoty o akcji i filmy z przejazdów obejrzało kilkaset tysięcy osób. Kolejarze przypominają o #ŻółtychNaklejkach także podczas organizowanych warsztatów dla instruktorów jazdy. Przekazywane materiały edukacyjne rozbudowane są o informacje jak działa system, dzięki czemu początkujący kierowcy są lepiej przygotowani do jazdy i bezpiecznego pokonywania torów.

PODZIEL SIĘ