FPS przerobi 10 wagonów osobowych na restauracyjne

FPS przerobi 10 wagonów osobowych na restauracyjne

15 lutego 2019 | Autor: AB | Źródło: PKP Intercity
PODZIEL SIĘ

PKP Intercity podpisało umowę ze H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu na modernizację 10 wagonów. Przewoźnik zastanawia się nad skorzystaniem z prawa do zamówienia w FPS dodatkowych 26 nowych wagonów pasażerskich do obsługi pociągów na trasach międzynarodowych.

Fot. PKP Intercity

Do podpisania umowy między PKP Intercity i FPS doszło dziś w siedzibie przewoźnika. Podczas uroczystości głos zabrał Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury. – Ktoś powie: „10 wagonów do modernizacji – cóż to za wydarzenie?” A ja odpowiem tak: to potwierdzenie tezy, którą postawiliśmy przed ponad trzema laty. Polska kolej potrzebuje zmian. Polską kolej trzeba odbudować – powiedział. – Polski przewoźnik narodowy dokonuje kolejnego zamówienia w polskich fabrykach. To polscy inżynierowie, polscy mechanicy, wszyscy ci, którzy wytwarzają wartość dodaną, będą realizowali ten kontrakt – dodał minister.

Przedmiotem umowy z H. Cegielski - FPS jest wykonanie naprawy okresowej na piątym poziomie utrzymania wraz z modernizacją 10 wagonów typu 145Ab. Poznański producent taboru wykona także późniejsze okresowe przeglądy techniczne na trzecim poziomie utrzymania. Wartość kontraktu wynosi 61,3 mln zł brutto. Wagony będą dostosowane do jazdy z prędkością do 160 km/h.

W zmodernizowanych wagonach restauracyjnych do dyspozycji podróżnych będzie 12 stolików i 36 miejsc siedzących. Wagony będą klimatyzowane, a pasażerowie skorzystają w nich z internetu. Zostaną również wyposażone we wzmacniacze sygnału telefonii komórkowej. Półki i wieszaki umożliwią umieszczenie bagaży i rzeczy podręcznych. Zmodernizowane wagony będą posiadać oznaczenia w alfabecie Braille’a dla osób niewidzących.

Podpisana dziś umowa jest kolejną z umów zawartych między PKP Intercity a H. Cegielski - Fabryką Pojazdów Szynowych. W październiku 2017 roku spółki podpisały umowę na modernizację 60 wagonów. Rok później zamówienie zostało rozszerzone na kolejne 30 wagonów. Natomiast w lutym 2018 roku spółki podpisały umowę na dostawę 55 nowych wagonów z homologacją na trasy w krajach ościennych.

– Aktualnie podpisaliśmy kontrakt na dodatkowe 10 wagonów, które będą nam potrzebne przy produkcie Express Intercity. Jest to uzupełnienie floty wagonów restauracyjnych. Myślimy też o skorzystaniu w przyszłości z opcji na dodatkowe nowe wagony. Na razie umowa dotyczy 55 pojazdów, ale opcja zakłada dostawę 81. Potrzebujemy dodatkowych wagonów do obsługi tras międzynarodowych, ponieważ podróżuje nimi coraz więcej pasażerów. Będziemy więc rozważać tę opcję – rozszerzenie umowy aneksem – informuje Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

Obecnie usługi gastronomiczne są świadczone w 288 z 375 pociągów PKP Intercity.

PODZIEL SIĘ