PLK planują inwestycje wartości 90 mld zł do realizacji w perspektywie 2021-2027

PLK planują inwestycje wartości 90 mld zł do realizacji w perspektywie 2021-2027

18 lutego 2019 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

Zarządca kolejowej infrastruktury poinformował, że realizacja Krajowego Programu Kolejowego przekroczyła właśnie półmetek. W ramach obecnej perspektywy finansowej UE (2014-2020) zakończono już i rozliczono inwestycje wartości 10 mld zł. Spółka zaczęła przygotowywać dokumentację dla inwestycji zaplanowanych na kolejną perspektywę, aby od roku 2021 ubiegać się o nowe środki.

Fot. PKP PLK

O stanie realizacji inwestycji opowiedzieli przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych na konferencji "Krajowy program kolejowy - największe inwestycje kolejowe - wyzwania, problemy, rozwiązania", odbywającej się dziś w Warszawie.

– Od kwietnia 2016 r., kiedy rozpoczęły się prace inwestycyjne finansowane z obecnej perspektywy, zakończyliśmy przedsięwzięcia za ok. 10 mld zł, co oznacza – w porównaniu z takim samym okresem realizacji inwestycji z poprzedniej perspektywy – wzrost o 6,3 mld zł. Wówczas w realizacji były prace za ok. 8 mld zł, a dziś mamy inwestycje za ok. 32 mld zł – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PLK. – To drugi rok z rzędu, w który wschodzimy z tak dużym zakresem prac. Ten wzrost będzie następował, ponieważ będziemy wkrótce rozstrzygać kolejne duże przetargi – dodał.

Na koniec piątego roku trwania obecnej perspektywy PLK zrealizowały nakłady na poziomie 18 mld zł, co stanowi 28 proc. całości nakładów zapisanych w KPK.

Przełomowym dla kolejarzy rokiem będzie 2021, kiedy zakończonych będzie ok. 2/3 inwestycji. Wszystkie inwestycje mają być zakończone do roku 2023. Ireneusz Merchel podkreśla, że szczyt inwestycyjny przypadający za dwa lata nie będzie dokuczliwy dla pasażerów i przewoźników, ponieważ wówczas będą realizowane głównie inwestycje w zabudowę systemu GSMR oraz remonty torów w portach morskich (za 4 mld zł).

PKP PLK przygotowują się już do realizacji inwestycji z kolejnej perspektywy UE. W trakcie przygotowania jest ok. 45 dokumentacji dla inwestycji wartości ok. 50 mld zł. W dalszych planach jest dokumentacja dla następnych przedsięwzięć za 40 mld zł.