Rząd przeznacza dodatkowe 3,2 mld zł na inwestycje portowe PLK

Rząd przeznacza dodatkowe 3,2 mld zł na inwestycje portowe PLK

19 lutego 2019 | Autor: AB | Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
PODZIEL SIĘ

Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku, przedłożoną przez ministra infrastruktury. Konieczność zwiększenia środków na PKP wynika z przekroczenia wartości kosztorysowych inwestycji portowych.
 

Fot. PKP PLK

Zmiana Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku dotyczy zwiększenia o 3,2 mld zł środków na realizację przedsięwzięć konkursowych współfinansowanych w ramach instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF), który wspiera rozwój trzech obszarów: transportu, energetyki i telekomunikacji.

Na realizację KPK do 2023 r. przeznaczonych jest 66,4 mld zł. Po zmianach wydatki na program zostaną zwiększone o 3,2 mld zł, w tym:

- 1,8 mld zł będzie pochodzić z budżetu państwa na dokapitalizowanie spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA, co zapewni prawidłową realizację KPK do 2023 r.

Środki zostaną przeznaczone na projekty poprawiające infrastrukturę kolejową wiodącą do portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Będą to następujące projekty:

  • Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni;
  • Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu;
  • Poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do portu Gdańsk.

- 1,4 mld zł ma pochodzić z kredytu, który zaciągną PKP Polskie Linie Kolejowe SA w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Środki zostaną przeznaczone na współfinansowanie ww. projektów portowych oraz inwestycji na linii kolejowej E59 między Poznaniem a Szczecinem, w tym odcinka Wronki – Słonice, który został przesunięty z listy rezerwowej na podstawową w związku z uzyskaniem dofinansowania unijnego.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Adam Struzik: Mazowsze chce przejąć Modlin od PPL za darmo Adam Struzik: Mazowsze chce przejąć Modlin od PPL za darmo
Następny artykuł FPS liczy na renesans wagonów w Europie FPS liczy na renesans wagonów w Europie