Wrocławski zakład BT zwiększa produkcję nadwozi

Wrocławski zakład BT zwiększa produkcję nadwozi

21 lutego 2019 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

Wrocławska fabryka Bombardier Transportation rozpoczęła produkcję pudeł do lokomotyw TRAXX dla firmy Akiem oraz pudeł do hybrydowych lokomotyw dla New Jersey Transit Corporation. Zakład liczy na produkcję kolejnych nadwozi wagonów dla S-Bahn Hamburg oraz ICE 4 oraz planuje rozwinąć produkcję wózków.

Fot. Adam Brzozowski

Bombardier Transportation rozpoczął produkcję 20 lokomotyw serii TRAXX DC3 dla francuskiej firmy leasingowej Akiem. Nadwozia (pudła) lokomotyw są montowane - tak jak większość pudeł pojazdów Bombardiera - w zakładzie firmy we Wrocławiu. Dzięki nowemu zamówieniu dolnośląska fabryka zwiększyła produkcję nadwozi z trzech do pięciu sztuk tygodniowo, a liczba zaangażowanych pracowników produkcyjnych zwiększyła się o 70 osób.

Ireneusz Kret, prezes Bombardier Transportation Poland oraz dyrektor zarządzający wrocławskiego zakładu, informuje, że dzięki zamówieniu na 20 TRAXX-ów fabryka utrzymała produkcję nadwozi na stałym, wysokim poziomie. Oprócz pudeł dla lokomotyw zamówionych przez Akiem w zakładzie budowane są pudła do pojazdów dla innych klientów Bombardiera.

– Trzy główne filary naszej działalności to produkcja pudeł lokomotyw dla DB, pudeł lokomotyw dla klienta z Izraela, a teraz także dla Akiem. Oprócz tych zamówień, realizujemy budowę pudeł dla składów dużych prędkości ICE 4. To zamówienie dla DB będziemy realizowali do roku 2023, ale już są prowadzone rozmowy w sprawie rozszerzenia kontraktu – wymienia Ireneusz Kret.

– Kolejnym elementem naszej działalności jest rozpoczęta produkcja pudeł lokomotywy hybrydowej ALP-45 dla New Jersey Transit Corporation. W zakładzie nadal trwa produkcja pudeł do wagonów kolei S-Bahn w Hamburgu. Obecnie kończy się produkcja nadwozi pojazdów z drugiej opcji i prowadzimy rozmowy z DB o trzeciej opcji na 60 wagonów. Poza tymi kontraktami liczymy na kolejne zamówienie lokomotyw ze strony Akiem – dodaje Ireneusz Kret.

Oprócz nadwozi, we wrocławskim zakładzie Bombardier Transportation produkowane są pierwsze wózki do lokomotyw. Prezes Ireneusz Kret podkreśla jednak, że ta działalność jest dopiero rozwijana. W 2018 r. zakład wyprodukował 30 wózków. Ich liczba podwoi się, jeśli zostanie zbudowana druga linia produkcyjna.

W dolnośląskim zakładzie Bombardier Transportation zatrudnionych jest ok. 1600 osób, z czego 1200 to osoby pracujące na produkcji (np. spawacze i ślusarze). Firma nie narzeka na brak fachowców, ponieważ kształci ich na własne potrzeby.

– Mamy własną szkołę spawania i lakierowania. Zatrudniamy osoby niewykwalifikowane, które uczymy zawodu. Posiłkujemy się również pracownikami z Ukrainy – mówi Ireneusz Kret.